Кембриџшир

Од Википедија — слободната енциклопедија
Cambridgeshire
Церемонијална грофовија
Гилдхал, Петербороу; Зградата на Универзитет Кембриџ на факултет за историја; и Катедрала Ели

Ceremonial Cambridgeshire within England

Историски Кембриџшир на Британските Острови
ДржаваОбединето Кралство
Составна државаАнглија
РегионИсточна Англија
Основана1 април 1974
Основана одЗакон за локална самоуправа од 1972 година
Претходела наКембриџшир и Остров Ели
Хантингдон и Питерборо
ПотеклоАнтичка
Часовен појасСредно време по Гринич (UTC±00:00)
 • Лете (ЛСВ)Британско летно време (UTC+01:00)
ПратенициList of MPs
ПолицијаCambridgeshire Constabulary

Кембриџшир (скратено Камбс. ) — церемонијална област во Источна Англија. Се граничи со Линколншир на север, Норфолк на северо-исток, Сафолк на исток, Есекс и Хертфордшир на југ и Бедфордшир и Нортхемптоншир на запад.

Округот има површина од 3,389 км2 и население од 852.523. Најголеми населби се градовите Питерборо (179.349) и Кембриџ (145.674), сместени соодветно на северозапад и југ. Остатокот од округот е рурален и го содржи градот Ели (20.112) и градови како Висбех и Сент Неотс. За административни цели, поголемиот дел од Кембриџшир е двостепен округ управуван од Советот на округот Кембриџшир и пет општински совети, со Питерборо управуван како унитарен орган од Градскиот совет на Питерборо . Локалните власти соработуваат преку Комбинираната управа на Кембриџшир и Питерброу . Историскиот округ не ги вклучувал Хантингдоншир или Соке од Питерборо, кој бил дел од Нортхемптоншир.

На север и на исток од округот доминираат Фенс, исклучително рамно, исушено мочуриште кое се одржува со одводни ровови и насипи. Холм Фен е најниската физичка точка во Обединетото Кралство, со 2,75 m (9 ft) под нивото на морето. Плошноста на пејзажот ги прави многу забележливи неколкуте области на повисоките места, како што е изградена Ели. Пејзажот на југ и запад е нежно брановиден. Главните реки на Кембриџшир се Нене, која тече низ северниот дел на округот и е канализирана источно од Питерборо; Голем Оус, кој тече од запад кон исток покрај Хантингдон и Ели; и Кам, притока на Големата Оус која тече низ Кембриџ.[3]

Историја[уреди | уреди извор]

Кембриџшир е забележан како место на Флаг Фен во Фенгејт, една од најраните познати неолитски постојани населби во Обединетото Кралство, споредено по важност со Балбриди во Абердин, Шкотска. Каменоломот Муст Фарм, во Витлси, е опишан како „Британска Помпеја поради неговата релативно добра состојба, вклучувајќи ги и „најдобро зачуваните живеалишта од бронзеното време досега пронајдени“. Големо количество археолошки наоди од каменото време, бронзеното и железното време биле направени во Источен Кембриџшир. Најмногу предмети биле пронајдени во Ислехам.[4]

Областа била населена од Англосаксонците започнувајќи од петтиот век. Генетското тестирање на седум скелети кои биле пронајдени во гробниците од англо-саксонскиот период во Хинкстон и Оакингтон покажал дека пет биле или мигранти или потекнуваат од мигранти од континентот, еден бил роден Британец, а еден имал и континентално и старо потекло, што укажува на мешан брак.[5]

Кембриџшир бил запишан во Книгата на Домсдеј како „Грантбриџшир“ (или поточно Грентебригесцире ) (поврзан со реката Гранта).

Карта што ги прикажува историските административни граници во современиот церемонијален округ Кембриџшир. Историските административни окрузи покажале во позадина, краткотрајните комбинирани окрузи од 1965-1974 година со црвени контури, а модерните области на окружните совети, унитарните власти и областите во црни контури.

Покривајќи голем дел од Источна Англија, Кембриџшир денес е резултат на неколку обединувања на локалната власт. Во 1888 година, кога биле воведени окружните совети, биле формирани посебни совети, следејќи ја традиционалната поделба на Кембриџшир, за

 • областа на југ околу Кембриџ и
 • слободата на островот Ели.

Во 1965 година, овие две административни окрузи биле споени формирајќи ги Кембриџшир и Островот Ели.[6] Според Законот за локална самоуправа од 1972 година, тие биле споени со округот на запад, Хантингдон и Питерборо, кои биле формирани во 1965 година, со спојување на Хантингдоншир со Соке од Питерборо (последниот претходно дел од Нортхемптоншир со свој окружен совет) . Резултирачката област била наречена едноставно Кембриџшир.[7]

Од 1998 година, градот Питерборо е посебно администриран како област на унитарна власт. Поврзан е со Кембриџшир за церемонијални цели како што е поручник и заеднички функции како што се полиција и противпожарна служба.

Во 2002 година, добротворната организација за заштита Plantlife неофицијално го назначил Pasqueflower како цвет на округот Кембриџшир.[8]

Полкот Кембриџшир (наречен Фен Тигри), армиска единица со седиште во округот, се борел во Бурската војна во Јужна Африка, Првата светска војна и Втората светска војна.[9]

Поради рамниот терен на округот и близината на континентот, за време на Втората светска војна војската изградила многу аеродроми овде за командата на бомбардерите на РАФ, командата на борбените сили на РАФ и сојузничката УСААФ. Како признание за оваа соработка, Американските гробишта и споменик во Кембриџ се наоѓаат во Медингли. Тоа е единственото гробно место во Втората светска војна во Англија за американските војници кои загинале за време на тој настан.[10]

Повеќето англиски окрузи имаат прекари за својот народ, како што се „Тајк“ од Јоркшир и „ Јелоубели“ од Линколншир. Историските прекари за луѓето од Кембриџшир се „Cambridgeshire Camel“ [11] или „Cambridgeshire Crane“, што се однесува на дивите птици кои некогаш биле во изобилство во Фенс. Терминот „Фен Тигри“ понекогаш се користи за опишување на луѓето кои живеат и работат во Фенс.[12]

Оригиналните историски документи во врска со Кембриџшир се чуваат во архивите на Кембриџшир. Библиотеките на окружниот совет на Кембриџшир одржуваат неколку збирки за локални студии на печатени и објавени материјали, значително во колекцијата Кембриџшир што се одржува во Централната библиотека на Кембриџ.

Знаме[уреди | уреди извор]

Знамето на историскиот округ Кембриџшир

Знамето на округот Кембриџшир било официјализирано на 1 февруари 2015 година, откако дизајнот бил избран како член од конкурсот за дизајн што се одржал во текот на 2014 година. Дизајнот има три златни круни, две на врвот, една на дното кои се разделени со две брановидни линии во средината. Круните се наменети да ја претставуваат Источна Англија, а двете линии ја претставуваат реката Кам и се во боите на универзитетот.[13]

Географија[уреди | уреди извор]

Големите области на округот се екстремно ниски, а Холм Фен е познат по тоа што е најниската физичка точка во Обединетото Кралство на 2,75 m (9 ft) под нивото на морето. Највисоката точка на современиот административен округ е во селото Голем Чишил на 146 m (480 ft) надморска височина. Сепак, оваа парохија била историски дел од Есекс, откако била преместена во Кембриџшир во граничните промени во 1895 година. Историскиот врв на округот е блиску до селото Касл Кампс, каде што точка на напуштениот аеродром РАФ достигнува висина од 128 метри надморска височина (референца на мрежата TL 63282 41881).

Други истакнати ридови се Ридот Литл Трес и Хилот Вандлбери (двата на 74 метри) во ридовите Гог Магог, Риви Риви над Линтон, ридот Роули и ридовите Медингли.

Викен Фен е биолошко место од посебен научен интерес западно од Викен. Голем дел од него е во сопственост и управуван од „Национална доверба“.[14]

Зелен појас[уреди | уреди извор]

Кембриџшир го содржи целиот свој зелен појас околу градот Кембриџ, кој се протега на места како што се Вотербич, Лод, Даксфорд, Литл и Голем Абингтон и други заедници неколку милји подалеку во околните области, за да си дозволи заштита од градежната средина. За прв пат бил изготвен во 1950-тите.

Политика[уреди | уреди извор]

Грбот на Советот на округот Кембриџшир

Советот на округот Кембриџшир е контролиран од сојузот на либералдемократите, Лабуристичката партија и независните групи, додека Градскиот совет на Питерборо во моментов е контролиран од малцинската администрација на Конзервативната партија.

Округот содржи седум парламентарни изборни единици:

Парламентарни изборни единици во Кембриџшир
Изборна единица Член на парламент Party
Кембриџ Даниел Зихнер Лабуристичка партија
Хјунтингдон Џонатан Џаноглу Конзервативна партија
Североисточен Кембриџшир Стив Барклеј Конзервативна партија
Северозападен Кембриџшир Шајлеш Вара Конзервативна партија
Питерборо Пол Бристов Конзервативна партија
Јужен Кембриџшир Енторни Браун Конзервативна партија
Југоисточен Кембриџшир Луси Фразер Конзервативна партија

Економија[уреди | уреди извор]

Следува објавен графикон на тренд на регионалната бруто додадена вредност на Кембриџшир по тековни основни цени (стр. 240–253) од Канцеларијата за национална статистика со бројки во милиони англиски фунти.

година Регионална бруто додадена вредност [note 1] Земјоделство [note 2] Индустрија [note 3] Услуги [note 4]
1995 5.896 228 1.646 4.022
2000 7.996 166 2.029 5.801
2003 10.154 207 2.195 7.752

AWG plc е со седиште во Хантингдон. РАФ има неколку станици во областа Хантингдон и Сент Ајвс . РАФ Алконбери, три милји северно од Хантингдон, се реорганизира по период на застареност по заминувањето на УСАФ, за да биде во фокусот на разузнавачките операции на РАФ/УСАФЕ, при што активностите во Апвуд и Молсворт се префрлени таму. Поголемиот дел од Кембриџшир е земјоделски. Блиску до Кембриџ се наоѓа таканаречениот Силикон Фен област на високотехнолошки компании (електроника, компјутери и биотехнологија). ARM Limited е со седиште во Чери Хинтон. Внатрешното пристаниште Висбех на реката Нене е единственото преостанато пристаниште во округот.

Образование[уреди | уреди извор]

Примарни и секундарни[уреди | уреди извор]

Кембриџшир има сеопфатен образовен систем со над 240 државни училишта, не вклучувајќи ги колеџите од шестата форма. Независниот сектор ги вклучува Кингс Ели и и Граматичкото училиште Визбех, основани во 970 и 1379 соодветно, тие се две од најстарите училишта во земјата.[15]

Некои од средните училишта делуваат како селски колеџи, институции уникатни за Кембриџшир. На пример, колеџот Комбертон.

Терцијарни[уреди | уреди извор]

Кембриџшир е дом на голем број високообразовни институти:

 • Универзитетот во Кембриџ - втор најстар универзитет во светот што зборува англиски и се смета за една од најпрестижните академски институции во светот
 • Универзитетот Англиа Раскин - има кампуси сместени во Кембриџ и Питерборо и база во Фулбурн
 • Отворен универзитет - има регионален центар сместен во Кембриџ
 • Универзитетскиот центар Питерборо - управуван од Универзитетот Англиа Раскин и Регионалниот колеџ Питерборо, сместен во Питерборо
 • Колеџот за Западна Англија има кампус во Милтон, на северната периферија на Кембриџ и кампус во Визбех.

Покрај тоа, Регионалниот колеџ во Кембриџ и Регионалниот колеџ Хантингдоншир нудат ограничен опсег на курсеви за високо образование во соработка со партнерските универзитети.

Населби[уреди | уреди извор]

Податотека:Cambridge-260x345.jpg
Карта на областа Кембриџшир (1904).

Ова се населбите во Кембриџшир со градска повелба, градски статус или население над 5.000; за целосна листа на населени места видете ја листата на места во Кембриџшир .

 • Бурвел
 • Кембриџ
 • Шатерис
 • Котенхем
 • Ели
 • Годманчестер
 • Хантингдон
 • Литлпорт
 • Марч
 • Питерборо
 • Ремзи
 • Состон
 • Салори
 • Сохам
 • Сент Ајвс
 • Сент Неотс
 • Визбех
 • Витлси
 • Јаксли

Градот Њумаркет е опкружен од три страни со Кембриџшир, поврзан со тесен појас земја со остатокот од Сафолк.

Кембриџшир видел 32.869 живеалишта создадени од 2002 до 2013 година [16] и има уште 35.360 планирани нови живеалишта помеѓу 2016 и 2023 година [17]

Клима[уреди | уреди извор]

Кембриџшир има поморска умерена клима која е во голема мера слична на остатокот од Обединетото Кралство, иако е посува од просекот во Обединетото Кралство поради неговата мала надморска височина и источната местоположба, а преовладувачките југозападни ветрови веќе депонираат влага на повисоките места позападно. Просечните зимски температури се поладни од англискиот просек, поради внатрешната местоположба на Кембриџшир и релативната близина до континентална Европа, што резултира со тоа што умереното поморско влијание е помалку силно. Снежните врнежи се малку почести отколку во западните области, поради релативната зимска свежина и источните ветрови кои носат повремен снег од Северното Море. Во лето температурите се просечни или малку над, поради помалата облачност. Достигнува 25 °C (77 °F) околу десет дена секоја година и е споредлив со делови од Кент и Источна Англија.Предлошка:Cambridge weatherbox

Month Jan Feb Mar Apr May Jun Jul Aug Sep Oct Nov Dec Year
Record high °C (°F) 15.4

(59.7)
18.3

(64.9)
23.9

(75.0)
26.9

(80.4)
29.5

(85.1)
33.5

(92.3)
39.9

(103.8)
36.1

(97.0)
32.0

(89.6)
29.3

(84.7)
18.3

(64.9)
16.1

(61.0)
39.9

(103.8)
Average high °C (°F) 7.7

(45.9)
8.3

(46.9)
11.0

(51.8)
14.1

(57.4)
17.4

(63.3)
20.4

(68.7)
23.1

(73.6)
22.9

(73.2)
19.6

(67.3)
15.1

(59.2)
10.7

(51.3)
8.0

(46.4)
14.9

(58.8)
Daily mean °C (°F) 4.8

(40.6)
5.0

(41.0)
7.0

(44.6)
9.4

(48.9)
12.4

(54.3)
15.4

(59.7)
17.8

(64.0)
17.7

(63.9)
15.0

(59.0)
11.5

(52.7)
7.6

(45.7)
5.1

(41.2)
10.7

(51.3)
Average low °C (°F) 1.9

(35.4)
1.8

(35.2)
3.1

(37.6)
4.6

(40.3)
7.4

(45.3)
10.5

(50.9)
12.6

(54.7)
12.6

(54.7)
10.5

(50.9)
7.9

(46.2)
4.5

(40.1)
2.2

(36.0)
6.7

(44.1)
Record low °C (°F) −16.0

(3.2)
−15.3

(4.5)
−9.4

(15.1)
−5.9

(21.4)
−1.8

(28.8)
0.0

(32.0)
4.8

(40.6)
3.3

(37.9)
−0.6

(30.9)
−5.4

(22.3)
−8.9

(16.0)
−12.5

(9.5)
−16.0

(3.2)
Average precipitation mm (inches) 48.6

(1.91)
35.7

(1.41)
32.9

(1.30)
37.6

(1.48)
43.2

(1.70)
49.1

(1.93)
48.3

(1.90)
55.9

(2.20)
47.6

(1.87)
58.7

(2.31)
52.6

(2.07)
49.2

(1.94)
559.4

(22.02)
Average precipitation days (≥ 1.0 mm) 10.4 8.7 8.1 8.0 7.3 8.7 8.4 9.0 8.0 9.6 10.4 10.5 107.2
Mean monthly sunshine hours 57.2 77.8 118.4 157.2 182.7 182.5 190.0 181.3 144.0 110.3 67.6 53.7 1,522.7
Source 1: Met Office[18]
Source 2: Starlings Roost Weather[19][20]

Култура[уреди | уреди извор]

Спорт[уреди | уреди извор]

Различни форми на фудбал се популарни во Кембриџшир барем уште од средновековни времиња. Во 1579 година, еден натпревар одигран во Честертон помеѓу жителите на градот и студентите од Универзитетот во Кембриџ завршил со насилна тепачка што го натерало заменик-канцеларот да издаде декрет со кој им забранува да играат „фудбал“ надвор од терените на колеџот.[21] Во текот на деветнаесеттиот век, неколку формулации на фудбалските закони, познати како правила на Кембриџ, биле создадени од студентите на универзитетот. Еден од овие кодови, кој датира од 1863 година, имал значително влијание врз создавањето на оригиналните закони на Фудбалскиот сојуз.[22]

Кембриџшир е исто така родно место на Бенди,[23] сега прифатен спорт на МОК.[24] Според документите од 1813 година, Bury Fen Bandy Club бил непоразен 100 години. Членот на клубот, Чарлс Гудман Тебут, ги запишал првите официјални правила во 1882 година [23] Тебут бил клучен во ширењето на спортот во многу земји.[25] Здружението Бенди на Велика Британија е со седиште во Кембриџшир.[26]

Уметничко лизгање е традиционална форма на лизгање во Фенланд. Националната асоцијација за лизгање на мраз била формирана во Кембриџ во 1879 година, тие ги одвеле најдобрите Фен скејтери на светските првенства во брзо лизгање каде Џејмс Смарт (скејтер) станал светски шампион.[27]

На 6-7 јуни 2015 година, инаугуративната велосипедска трка Трката околу Кембриџшир се одржала на затворени патишта низ округот. Настанот бил официјален квалификациски настан на UCI и се состоел од хронометар на 6-ти и настан на Гран Фондо на 7-ми. Настанот бил отворен за јавноста, а преку 6000 возачи учествувале на стаза од 128 километри.[28]

Реката Кам е главната река што тече низ Кембриџ, делови од реката Нене и реката Голем Оус лежат во округот. Во 2021 година втората била искористена како патека за трката со бродови . Реката Камер служи како курс за универзитетските „Lent Bumps“ и „May Bumps“ и веслањето, организирано од веслачкото здружение Кембриџшир .

Има само една тркачка патека во Кембриџшир, која се наоѓа во Хантингдон.

Современа уметност[уреди | уреди извор]

Кембриџ е дом на галеријата Кетел Јард и проектниот простор Аид и Абет управуван од уметникот. Девет милји западно од Кембриџ до селото Борн се наоѓа Wysing Arts Center.[29] Cambridge Open Studios е голема уметничка организација во регионот со над 500 членови. Секоја година, повеќе од 370 уметници ги отвораат своите врати за посетителите за време на четири викенди во јули.[30]

Литература[уреди | уреди извор]

Годишните награди „Фенланд поет лауреат“ биле поттикнати за поети во северниот дел на округот во 2012 година во музејот Визбех и Фенланд .[31]

Театар[уреди | уреди извор]

Округот бил посетен од патувачки друштва на комичари во грузискиот период. Овие дошле од различни компании. Патеката Линколн ги вклучувала, во различни времиња, Визбех и Витлси. Грузискиот театар Визбех сè уште опстојува како операциона сала сега позната како Театар Агли.  

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „Lord Lieutenant“. Архивирано од изворникот 17 септември 2017. Посетено на 22 јануари 2018.
 2. „No. 62943“. The London Gazette. 13 March 2020. стр. 5161.
 3.  „Cambridgeshire“ . Encyclopædia Britannica. 5 (11. изд.). 1911. стр. 97–99.
 4. Malim, Tim (September 2010). „The environmental and social context of the isleham hoard“. The Antiquaries Journal. 90: 74. doi:10.1017/S0003581509990485.
 5. Stephan Schiffels and Duncan Sayer, Investigating Anglo-Saxon migration history with ancient and modern DNA (2017)
 6. The Cambridgeshire and Isle of Ely Order 1964 (SI 1964/366), see Local Government Commission for England (1958 - 1967), Report and Proposals for the East Midlands General Review Area (Report No.3), 31 July 1961 and Report and Proposals for the Lincolnshire and East Anglia General Review Area (Report No.9), 7 May 1965.
 7. The English Non-metropolitan Districts (Definition) Order 1972 (SI 1972/2039) Part 5: County of Cambridgeshire
 8. „County Flowers“. Daily Telegraph. 5 May 2004.
 9. „Cambridgeshire Regiment“. www.cambridgeshireregiment1914-18.co.uk. Архивирано од изворникот на 2020-02-27. Посетено на 27 February 2020.
 10. „Cambridge American Cemetery | American Battle Monuments Commission“. www.abmc.gov (англиски). Посетено на 2022-02-20.
 11. Grose (1790). Provincial Glossary.
 12. Francis Pryor (October 1991). Book of Flag Fen: prehistoric Fenland centre. Batsford. стр. 18. ISBN 978-0-7134-6752-9.
 13. „Cambrdgeshire flag information“. British County Flags. 2 February 2015. Посетено на 13 August 2021.
 14. „Wicken Fen Nature Reserve“. National Trust. Посетено на 13 April 2021.
 15. „Wisbech Grammar School“. www.wisbechgrammar.com. Посетено на 23 April 2021.
 16. „Housing Development in Cambridgeshire 2013“ (PDF). Архивирано од изворникот (PDF) на 24 December 2013. Посетено на 5 February 2016.
 17. „Dwelling Commitments in Cambridgeshire“ (PDF). Архивирано од изворникот (PDF) на 24 December 2013. Посетено на 5 February 2016.
 18. "Cambridgeniab 1991–2020 averages".
 19. "Monthly Extreme Maximum Temperature".
 20. "Monthly Extreme Minimum Temperature".
 21. Association, The Football. „Sorry. Something's wrong with the pitch. - Cambridgeshire FA“. www.cambridgeshirefa.com. Архивирано од изворникот на 8 July 2011. Посетено на 2 January 2012.
 22. Harvey, Adrian (2005). Football: the First Hundred Years. London: Routledge. стр. 144–5. ISBN 0-415-35019-0. Архивирано од изворникот на 1 May 2017. Посетено на 3 July 2019.Football: the First Hundred Years. London: Routledge. pp. 144–5. ISBN 0-415-35019-0. Archived from the original on 1 May 2017. Retrieved 3 July 2019.
 23. 23,0 23,1 BBC. „A handy Bandy guide...“ (англиски). Архивирано од изворникот на 15 October 2015. Посетено на 9 June 2017.
 24. „Federation of International Bandy-Olympic“. Internationalbandy.com. 12 August 2004. Архивирано од изворникот на 19 January 2012. Посетено на 25 September 2010.
 25. „Cambridgeshire – History – A handy Bandy guide“. BBC. 21 February 2006. Архивирано од изворникот на 27 April 2009. Посетено на 25 September 2010.
 26. „Members - Federation of International Bandy“. www.worldbandy.com. Архивирано од изворникот на 27 January 2017. Посетено на 25 February 2017.
 27. „Fen Skating Scrapbook“. www.ousewashes.org.uk. Посетено на 9 December 2020.[мртва врска]
 28. „Tour of Cambridgeshire marks UK's first Gran Fondo cycle ride“. BBC News (англиски). 2015-06-07. Посетено на 2021-11-16.
 29. „cultunet“. cultunet.com. 3 December 2012. Архивирано од изворникот на 29 April 2014. Посетено на 3 February 2013.
 30. „Cambridge Open Studios |“. Архивирано од изворникот на 2021-10-28. Посетено на 2023-07-20.
 31. David Wright (2012). Fenland Poet Laureate 2012. Atelier East. стр. 1.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]


Грешка во наводот: Има ознаки <ref> за група именувана како „note“, но нема соодветна ознака <references group="note"/>.