ФА Куп 2015-2016

Од Википедија — слободната енциклопедија
ФА Куп 2015-2016
2015-16 Emirates FA Cup
Натпреварување ФА Куп
Спорт Фудбал
Издание 135-то
Организатор ФА
Период од: 15 август 2015
до: 21 мај 2016
Држава  Англија
 Гернзи
 Велс
Учесници 736
Резултати
Шампион Манчестер Јунајтед Манчестер Јунајтед
(12. титула)
Финалист Кристал Палас Кристал Палас
Статистика
Најдобар стрелец Чешка Матеј Видра (6)
Одиграни натпревари 149
Постигнати голови 412 (2,77 по натпревар)
Хронологија на натпреварувањето
2014–15 2016–17

ФА Куп 2015-2016 било 135-тото издание на ФА Купот, најважниот куп во англискиот фудбал и најстарото елиминационо натпреварување во светот. Турнирот е спонзориран од Емирејтс. Бранител на титулата од претходната сезона бил Арсенал.

Победникот се квалификува за фазата по групи во Лигата на Европа 2016-2017.

Полуфиналните натпревари и финалето се играат на Вембли.

Победник била екипата на Манчестер Јунајтед, која по продолженија го победила Кристал Палас со 2-1.

Календар[уреди | уреди извор]

[1]

Рунда Дата Натпревари Екипи Екипи кој се прикл. Првенства
кој се прикл.
Екстра преелиминарно коло 15 август 2015 184 736 → 552 368 семипро екипи
Преелиминарно коло 29 август 2015 160 552 → 392 136 N&S&I Дивизија Еден
Прво коло квалификации 12 септември 2015 116 392 → 276 72 N&S&I
Второ коло квалификации 26 септември 2015 80 276 → 196 44 Конференција Север и Конференција Југ
Трето коло квалификации 10 октомври 2015 40 196 → 156
Четврто коло квалификации 24 октомври 2015 32 156 → 124 24 Фудбалска Конференција
Прво коло 7 ноември 2015 40 124 → 84 48 Лига 1
Лига 2
Второ коло 5 декември 2015 20 84 → 64
Трето коло 9 јануари 2016 32 64 → 32 44 Премиер лига
Чемпионшип лига
Четврто коло 30 јануари 2016 16 32 → 16
Петто коло 20 февруари 2016 8 16 → 8
Четвртфинале 12 март 2016 4 8 → 4
Полуфинале 23 и 24 април 2016 2 4 → 2
Финале 21 мај 2016 1 2 → 1

Натпревари[уреди | уреди извор]

Трето коло[уреди | уреди извор]

Тим 1  Резултат  Тим 2
8 јануари 2016
Ексетер Сити Ексетер Сити 2 - 2 Ливерпул Ливерпул
9 јануари 2016
Арсенал Арсенал 3 - 1 Сандерленд Сандерленд
Бирмингем Сити Бирмингем Сити 1 - 2 Борнмут Борнмут
Брентфорд Брентфорд 0 - 1 Волсол Волсол
Бери Бери 0 - 0 Брадфорд Сити Брадфорд Сити
Колчестер Јунајтед Колчестер Јунајтед 2 - 1 Чарлтон Чарлтон
Дарлингтон Роверс Дарлингтон Роверс 1 - 2 Стоук Сити Стоук Сити
Истли Истли 1 - 1 Болтон Болтон
Евертон Евертон 2 - 0 Даг енд Ред Даг енд Ред
Хартлепул Јунајтед Хартлепул Јунајтед 1 - 2 Дарби Каунти Дарби Каунти
Хадерсфилд Хадерсфилд 2 - 2 Рединг Рединг
Хал Сити Хал Сити 1 - 0 Брајтон Брајтон енд Хоув Албион
Ипсвич Таун Ипсвич Таун 2 - 2 Портсмут Портсмут
Лидс Јунајтед Лидс Јунајтед 2 - 0 Ротерам Јунајтед Ротерам Јунајтед
Манчестер Јунајтед Манчестер Јунајтед 1 - 0 Шефилд Јунајтед Шефилд Јунајтед
Мидлсбро Мидлсбро 1 - 2 Барнли Барнли
Њупорт Каунти Њупорт Каунти одложена Блекбурн Роверс Блекбурн Роверс
Нортемптон Таун Нортемптон Таун 2 - 2 МК Донс МК Донс
Норич Сити Норич Сити 0 - 3 Манчестер Сити Манчестер Сити
Нотингем Форест Нотингем Форест 1 - 0 КПР КПР
Питерборо Јунајтед Питерборо Јунајтед 2 - 0 Престон Престон
Шефилд Венздеј Шефилд Венздеј 2 - 1 Фулам Фулам
Саутхемптон Саутхемптон 1 - 2 Кристал Палас Кристал Палас
Вотфорд Вотфорд 1 - 0 Њукасл Јунајтед Њукасл Јунајтед
Вест Бромвич Албион Вест Бромвич Албион 2 - 2 Бристол Сити Бристол Сити
Вест Хем Јунајтед Вест Хем Јунајтед 1 - 0 Вулверхемптон Вулверхемптон
Викомб Вондерерс Викомб Вондерерс 1 - 1 Астон Вила Астон Вила
10 јануари 2016
Кардиф Сити Кардиф Сити 0 - 1 Шрусбери Шрусбери
Карлајл Јунајтед Карлајл Јунајтед 2 - 2 Јовил Таун Јовил Таун
Челси Челси 2 - 0 Сканторп Јунајтед Сканторп Јунајтед
Оксфорд Јунајтед Оксфорд Јунајтед 3 - 2 Свонзи Сити Свонзи Сити
Тотенхем Хотспар Тотенхем Хотспар 2 - 2 Лестер Сити Лестер Сити
18 јануари 2016
Њупорт Каунти Њупорт Каунти 1 - 2 Блекбурн Роверс Блекбурн Роверс

Преигрување[уреди | уреди извор]

Тим 1  Резултат  Тим 2
19 јануари 2016
Астон Вила Астон Вила 2 - 0 Викомб Викомб Вондерерс
Болтон Вондерерс Болтон Вондерерс 3 - 2 Истли Истли
Брадфорд Сити Брадфорд Сити 0 - 0 (2-4 пен) Бери Бери
Бристол Сити Бристол Сити 0 - 1 Вест Бромвич Албион Вест Бромвич Албион
МК Донс МК Донс 3 - 0 Нортхемптон Таун Нортхемптон Таун
Портсмут Портсмут 2 - 1 Ипсвич Таун Ипсвич Таун
Рединг Рединг 5 - 2 Хадерсфилд Хадерсфилд Таун
Јовил Таун Јовил Таун 1 - 1 (4-5 пен) Карлајл Јунајтед Карлајл Јунајтед
20 јануари 2016
Лестер Сити Лестер Сити 0 - 2 Тотенхем Тотенхем
Ливерпул Ливерпул 3 - 0 Ексетер Сити Ексетер Сити

Четврто коло[уреди | уреди извор]

Тим 1  Резултат  Тим 2
29 јануари 2016
Дерби Каунти Дерби Каунти 1 - 3 Манчестер Јунајтед Манчестер Јунајтед
30 јануари 2016
Арсенал Арсенал 2 - 1 Барнли Барнли
Астон Вила Астон Вила 0 - 4 Манчестер Сити Манчестер Сити
Болтон Вондерерс Болтон Вондерерс 1 - 2 Лидс Јунајтед Лидс Јунајтед
Бери Бери 1 - 3 Хал Сити Хал Сити
Колчестер Јунајтед Колчестер Јунајтед 1 - 4 Тотенхем Тотенхем
Кристал Палас Кристал Палас 1 - 0 Стоук Сити Стоук Сити
Ливерпул Ливерпул 0 - 0 Вест Хем Јунајтед Вест Хем Јунајтед
Нотингем Форест Нотингем Форест 0 - 1 Вотфорд Вотфорд
Оксфорд Јунајтед Оксфорд Јунајтед 0 - 3 Блекбурн Роверс Блекбурн Роверс
Портсмут Портсмут 1 - 2 Борнмут Борнмут
Рединг Рединг 4 - 0 Волсол Волсол
Шрузбери Таун Шрузбери Таун 3 - 2 Шефилд Венздеј Шефилд Венздеј
Вест Бромвич Албион Вест Бромвич Албион 2 - 2 Питерборо Јунајтед Питерборо Јунајтед
31 јануари 2016
Карлајл Јунајтед Карлајл Јунајтед 0 - 3 Евертон Евертон
МК Донс МК Донс 1 - 5 Челси Челси

Преигрување[уреди | уреди извор]

Тим 1  Резултат  Тим 2
9 февруари 2016
Вест Хем Јунајтед Вест Хем Јунајтед 2 - 1 (прод.) Ливерпул Ливерпул
10 февруари 2016
Питерборо Јунајтед Питерборо Јунајтед 1 - 1 (3-4 пен) Вест Бромвич Албион Вест Бромвич Албион

Петто коло[уреди | уреди извор]

Тим 1  Резултат  Тим 2
20 февруари 2016
Арсенал Арсенал 0 - 0 Хал Сити Хал Сити
Борнмут Борнмут 0 - 2 Евертон Евертон
Рединг Рединг 3 - 1 Вест Бромвич Албион Вест Бромвич Албион
Вотфорд Вотфорд 1 - 0 Лидс Јунајтед Лидс Јунајтед
21 февруари 2016
Блекбурн Роверс Блекбурн Роверс 1 - 5 Вест Хем Јунајтед Вест Хем Јунајтед
Челси Челси 5 - 1 Манчестер Сити Манчестер Сити
Тотенхем Хотспар Тотенхем Хотспар 0 - 1 Кристал Палас Кристал Палас
22 февруари 2016
Шрузбери Таун Шрузбери Таун 0 - 3 Манчестер Јунајтед Манчестер Јунајтед

Преигрување[уреди | уреди извор]

Тим 1  Резултат  Тим 2
8 март 2016
Хал Сити Хал Сити 0 - 4 Арсенал Арсенал

Четвртфинале[уреди | уреди извор]

Тим 1  Резултат  Тим 2
11 март 2016
Рединг Рединг 0 - 2 Кристал Палас Кристал Палас
12 март 2016
Евертон Евертон 2 - 0 Челси Челси
13 март 2016
Арсенал Арсенал 1 - 2 Вотфорд Вотфорд
Манчестер Јунајтед Манчестер Јунајтед 1 - 1 Вест Хем Јунајтед Вест Хем Јунајтед

Преигрување[уреди | уреди извор]

Тим 1  Резултат  Тим 2
13 април 2016
Вест Хем Јунајтед Вест Хем Јунајтед 1 - 2 Манчестер Јунајтед Манчестер Јунајтед

Полуфинале[уреди | уреди извор]

Тим 1  Резултат  Тим 2
23 април 2016
Евертон Евертон 1 - 2 Манчестер Јунајтед Манчестер Јунајтед
24 април 2016
Кристал Палас Кристал Палас 2 - 1 Вотфорд Вотфорд

Финале[уреди | уреди извор]

Тим 1  Резултат  Тим 2
21 мај 2016
Кристал Палас Кристал Палас 1 - 2 (прод.) Манчестер Јунајтед Манчестер Јунајтед

Детали[уреди | уреди извор]

21 мај 2016
18:30
Кристал Палас Кристал Палас 1–2 Манчестер Јунајтед Манчестер Јунајтед Вембли, Лондон
Гледачи: 88,619
Судија: Марк Клатенбург
Панчон гол 78' Извештај Мата гол 81'
Лингард гол 110'

Список на стрелци[уреди | уреди извор]

Гол Играч Клуб
6 Чешка Матеј Видра Рединг Рединг
4 Зимбабве Макаулеј Боне Колчестер Јунајтед Колчестер Јунајтед
4 Нигерија Келечи Ихеаначо Манчестер Сити Манчестер Сити
4 Англија Бен Маршал Блекбурн Роверс Блекбурн Роверс
4 Англија Конор Вашингтон Питерборо Јунајтед Питерборо Јунајтед

Екипа победник[уреди | уреди извор]


Манчестер Јунајтед
12. титула

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „FA Cup Round Dates“.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]