ФК Питерборо Јунајтед

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
ФК Питерборо Јунајтед
Peterborough United F.C.
Целосно име Peterborough United Football Club
Прекар(и) The Posh
Основан 1934
Терен Лондон Роуд Стадион
Питерборо, Англија
(Капацитет: 14,640)
Сопственик Дејв Вилан
Претседател ИрскаДараг МакАнтони
Менаџер ШкотскаДарен Фергусон
Лига Чемпионшип лига
2011–12 Чемпионшип лига, 18-ти
Мреж. место Официјално мрежно место
Team colours
Kit body epinal1112a.png
Team colours
Team colours
Kit shorts sides on white.png
Team colours
Kit socks top on white.png
Team colours
Домашни бои
Kit left arm freiburg1112h.png
Team colours
Kit body freiburg1112h.png
Team colours
Kit right arm freiburg1112h.png
Team colours
Team colours
Team colours
Гостински бои
Kit left arm aachen1112a.png
Team colours
Kit body aachen1112A.png
Team colours
Kit right arm aachen1112a.png
Team colours
Kit shorts manutd1011h.png
Team colours
Team colours
Резервни бои
Soccerball current event.svg Тековна сезона

Питерборо Jунајтед (aнгл. Peterborough United) e фудбалски клуб од Питерборо, Англија. Основан е во 1934 година и игра на стадионот Лондон Роуд.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]