Кишинев

Од Википедија — слободната енциклопедија
Кишинев
Градските порти на влезот од Кишинев
Градските порти на влезот од Кишинев
Знаме на КишиневАмблем на Кишинев
Амблем
Кишинев is located in Молдавија
Кишинев
Кишинев
Координати: 47°0′00″N 28°55′00″E / 47.00000° СГШ; 28.91667° ИГД / 47.00000; 28.91667
Држава Молдавија
Основан1436
Управа
 • ГрадоначалникДорин Киртоаке
Површина
 • Градска120 км2 (50 ми2)
 • Градска635 км2 (245 ми2)
Надм. вис.&1000000000000008500000085 м
Население (2007)
 • Градско592,900
 • Густина4.938/км2 (12,790/ми2)
 • Градскo785,000
 • Метро911,400
Часовен појасEET (UTC+2)
 • Лете (ЛСВ)EEST (UTC+3)
Поштенски кодMD-20xx
Повик. бр.+373 22
Мреж. местоwww.chisinau.md

Кишинев (молдавски и романски: Chişinău, Кишинау - „нов извор“) — главен град на Молдавија и најголема општина во државата. Исто така, Кишинев е главен индустриски и комерцијален центар на Молдавија. Градот се наоѓа на реката Бик и има население од околу 592.900 жители.

Кишинев е економски најпросперитетниот дел од Молдавија и главен транспортен центар. Како и останатиот дел од државата, така и во Кишинев има доста поволни образовни институции. Градот располага со висок процент зелена површина.

Збратимени градови[уреди | уреди извор]

Кишинев е збратимен со:

Галерија[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Додатни информации[уреди | уреди извор]

  • Hamm, Michael F. (1998). „Kishinev: The character and development of a Tsarist Frontier Town“. Nationalities Papers. 26 (1): 19–37. doi:10.1080/00905999808408548.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Ankara Metropolitan Municipality: Sister Cities of Ankara. © 2007 Ankara Büyükşehir Belediyesi - Tüm Hakları Saklıdır. Kullanım Koşulları & Gizlilik. Посетено на 2008-12-08.
  2. Jérôme Steffenino, Marguerite Masson. „Ville de Grenoble - Coopérations et villes jumelles“. Grenoble.fr. Архивирано од изворникот на 2007-10-14. Посетено на 2009-10-29.
  3. designated by Sister Cities International
  4. „Tel Aviv sister cities“ (хебрејски). Tel Aviv-Yafo Municipality. Архивирано од изворникот на 2009-02-14. Посетено на 2008-01-19.
  5. „Yerevan Municipality - Sister Cities“. © 2005—2009 www.yerevan.am. Архивирано од изворникот на 2011-10-02. Посетено на 2009-06-22. Надворешна врска во |publisher= (help)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]