Прејди на содржината

Бесарабјаска (реон)

Координати: 46°25′N 28°55′E / 46.417° СГШ; 28.917° ИГД / 46.417; 28.917
Од Википедија — слободната енциклопедија
Бесарабјаска
Реон (Raion)
Знаме на Бесарабјаска
Местоположба на Бесарабјаска
Држава Молдавија
Административно седиште
Бесарабјаска
Управа
 • Реонски претседателИлие Чернаутан (PCRM), од 2007
Површина
 • Вкупна295 км2 (114 ми2)
Население (2014)[1]
 • Вкупно23,012
 • Густина0,078/км2 (0,20/ми2)
Час. појасEET (UTC+2)
 • Лето (ЛСВ)EEST (UTC+3)
Повик. бр.+373 67
Регистарски табличкиBS
Мреж. местоhttp://basarabeasca.md/

Бесарабјаска (романски: Raionul Basarabeasca) ― реон (raion) во јужниот дел на Молдавија. Административното седиште на реонот е истоимениот град.

Административна поделба[уреди | уреди извор]

Реонот Нови Анени има 1 град, 6 општини и 3 села.

Демографија[уреди | уреди извор]

На 1 јануари 2012 година, населението во реонот било 29.000 жители, од кои 42,8% урбано и 57,2% рурално население.

Етнички групи[уреди | уреди извор]

Етничка група % од вкупно
Молдавци * 66,9
Руси 8,5
Гагаузи 7,4
Украинци 5,5
Романци * 5,1
Бугари 5,0
Роми 1,0
Други 0,6
Неизјаснети 2,03
  • Забелешка: Постои контроверза помеѓу етничката припадност на Молдавци и Романци.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Results of Population and Housing Census in the Republic of Moldova in 2014“. Национално статистичко биро на Република Молдавија. 2017. Посетено на 2017-05-01.

46°25′N 28°55′E / 46.417° СГШ; 28.917° ИГД / 46.417; 28.917