Бендер

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Бендер
Bender, Tighina
Катедрала во Бендер.
Катедрала во Бендер.
Знаме на Бендер
Знаме
Грб на Бендер
Грб
Општина Бендер
Општина Бендер
Координати: 46°50′N 29°29′E / 46.833° N; 29.483° E / 46.833; 29.483
ДржаваМолдавија
Автономен регионПриднестровие
Основан1408
Управа
 • ГрадоначалникВјачеслав Когут
Површина
 • Вкупна97,29 км2 (3,756 ми2)
Население (2004)
 • Вкупно97.027
Часовен појасEET (UTC+2)

Бендер[1] или познат како Бендери или Тигина (руски: 'Бендеры'; украински: Бендери) — град во Молдавија, но се наоѓа во непризнатата самопрогласена република Приднестровие. Градот се наоѓа на западниот брег на реката Днестар во историскиот регион Бесарабија.

Население[уреди | уреди извор]

Според пописот од 2010 во Приднестровие, поширокото градско подрачје имало 100,169 жители, од кои 93,751 живееле во самиот град.

Етничка структура
етничка група попис од 1930 попис од 1959 попис од 1970 попис од 1979 попис од 1989 попис од 2004
градот Протеагаиловка општината %
Руси 15,116 н.п. н.п. н.п. 57,800 41,949 1,482 43,431 43.35%
Молдавци1 - н.п. н.п. н.п. 41,400 24,313 756 25,069 25.03%
Романци1 5,464 н.п. н.п. н.п. - 61 0-5 61-66 0.06%
Украинци2 - н.п./small> н.п. н.п. 25,100 17,348 658 18,006 17.98%
Русини2 1,349 н.п. н.п. н.п. - - - - -
Бугари 170 н.п. н.п. н.п. 3,800 3,001 163 3,164 3.16%
Гагаузи 40 н.п. н.п. н.п. 1,600 1,066 25 1,091 1.09%
Евреи 8,279 н.п. н.п. н.п. - 383 2 385 0.38%
Германци 243 н.п. н.п. - - 258 6 264 0.26%
Полјаци 309 н.п. н.п. н.п. - 190 0-12 190-202 0.20%
Ерменци 46 н.п. н.п. н.п. - 173 0-16 173-189 0.18%
Роми 24 н.п. н.п. н.п. - 132 0-5 132-137 0.13%
Белоруси 188 н.п. н.п. н.п. - 713 19 732 0.73%
други н.п. н.п. н.п. 8,300 7,440 0-31 7,440-7,471 7.44%
без изјаснување 51 н.п. н.п. - н.п.
Грци 37 н.п. н.п. - н.п.
Унгарци 24 н.п. н.п. н.п. н.п.
Срби, Хрвати, Словенци 22 н.п. н.п. н.п. н.п.
Чеси, Словаци 19 н.п. н.п. н.п. н.п.
Турци 2 н.п. н.п. н.п. н.п.
Албанци 1 н.п. н.п. н.п. н.п.
Вкупно 31,384[2] 43,000 72,300 101,292[3] 138,000[4] 97,027[5] 3,142[5] 100,169 100%

Белешка: 1Од независноста на Молдавија, се популаризира тезата за посебноста на Молдавците.
Белешка: 2Во минатото биле именувани како Русини.

Збратимени градови[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]