Дубасари

Координати: 47°16′N 29°10′E / 47.267° СГШ; 29.167° ИГД / 47.267; 29.167
Од Википедија — слободната енциклопедија
Дубасари
Dubăsari
Дубасари is located in Молдавија
Дубасари
Дубасари
Местоположба во Молдавија
Координати: 47°16′N 29°10′E / 47.267° СГШ; 29.167° ИГД / 47.267; 29.167
Држава Молдавија
РепубликаПриднестровие
Население (2004)
 • Вкупно28.500
Часовен појасEET (UTC+2)
 • Лете (ЛСВ)EEST (UTC+3)
Мреж. местоhttp://www.dubossary.ru/

Дубасари (молдавски: Dubăsari, украински: Дубоссари е град во Молдавија во самопрогласената непризната република Приднестровие. Градот имал население од 23.650 жители во 2004 година.

Население[уреди | уреди извор]

Во 1989 градот имал население од 35.806 жители, од кои 15.414 Молдавци (Романци), 10.718 Украинци, 8.087 Руси, и 1.587 останати. Според пописот од 2004 година градот имал население од 23.650 жители,[1] од кои 8.954 Молдавци (Романци), 8.062 Украинци, 5.891 Руси, 153 Белоруси, 104 Бугари, 90 Ерменци, 49 Полјаци, 66 Гагаузи, 46 Евреи, 39 Германци, 31 Роми, и 165 останати.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „pridnestrovie.net“. Архивирано од изворникот на 2010-07-26. Посетено на 2011-10-23.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]