Нови Анени (реон)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Нови Анени
Реон (Raion)
Местоположба на Нови Анени
Држава Молдавија
Административно седиште
Нови Анени
Управа
 • Реонски претседателВладимир Ваздоага (PCRM), од 2007
Површина
 • Вкупна892 км2 (344 ми2)
Население (2014)[1]
 • Вкупно78,996
 • Густина0,089/км2 (0,23/ми2)
Часовен појасEET (UTC+2)
 • Лете (ЛСВ)EEST (UTC+3)
Повик. бр.+373 65
Регистарски табличкиAN
Мреж. местоhttp://www.aneniinoi.com

Нови Анени (романски: Raionul Anenii Noi) ― реон (raion) во средишниот дел на Молдавија. Административното седиште на реонот е истоимениот град.

Административна поделба[уреди | уреди извор]

Реонот Нови Анени има 1 град, 25 општини и 19 села.

Демографија[уреди | уреди извор]

На 1 јануари 2012 година, населението во реонот било 83.100 жители, од кои 10,3% урбано и 89,7% рурално население.

Етнички состав[уреди | уреди извор]

Етничка група % од вкупно
Молдавци * 82,4
Украинци 6,0
Романци * 5,6
Руси 4,5
Бугари 0,6
Гагаузи 0,3
Роми 0,2
Други 0,5
Неизјаснети 1
  • Забелешка: Постои контроверза помеѓу етничката припадност на Молдавци и Романци.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Results of Population and Housing Census in the Republic of Moldova in 2014“. Национално статистичко биро на Република Молдавија. 2017. Посетено на 2017-05-01.

Координати: 46°55′N 29°15′E / 46.917° СГШ; 29.250° ИГД / 46.917; 29.250