Штефан Вода (реон)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Штефан Вода
Реон
Знаме на Штефан ВодаГрб на Штефан Вода
Местоположба на Штефан Вода
Држава Молдавија
Административно средиште
(Oraș-reședință)

Штефан Вода
Управа
 • Реонски претседателВасиле Бузу (ДПМ), од 2011 година
Површина
 • Вкупна998 км2 (385 ми2)
Население (2014)[1]
 • Вкупно62,072
 • Густина0,062/км2 (0,16/ми2)
Час. појасИЕВ (UTC+2)
 • Лете (ЛСВ)ИЕЛВ (UTC+3)
Повик. бр.+373 42
Рег. таб.SV
Мреж. местоstefanvoda.md

Штефан Водареон (округ) (романски: raion) на југоистокот на Молдавија, во административниот центар Штефан Вода. Од 1 јануари 2011 година, неговото население било 71.900. Градот се наоѓа 100 км од Кишинев и 100 км од Одеса.

Историја[уреди | уреди извор]

Наоѓалиштата со првите документарни докажувања се: Чорбучу, Оланешти, Карахасани, први сертифицирани места во 1405-1456. Во 16-18 век, било развивано интезивно земјоделство, со потврдени важни индустрии за производство на вино и пораст на населението. Во 1812 година, по Руско-турската војна (1806-1812), Бесарабија била инкорпорирана во Руската Империја во овој период (1812–1917) и се случила интензивна русификација на домородното население. Во 1918 година, по распадот на Руската Империја, Бесарабија била обединета со Романија (1918–1940, 1941–1944), а округот бил дел од реонот Четатеа Алба. Во 1940 година, по пактот Молотов – Рибентроп, Бесарабија била окупирана од Советскиот Сојуз. Во 1991 година, како резултат на прогласувањето на Независност на Молдавија, округот станал дел и седиште на реонот Тигина (1991–2003), а во 2003 година станал административна единица на Молдавија.

Географија[уреди | уреди извор]

Селото Паланка и реката Днестар (Нистру).

Реонот Штефан Вода се наоѓа во југоисточниот дел наМолдавија. Соседството ги има следните реони: Реон Каусени на северозапад, Реон Слобозија на североисток и државнате граница со Украина на југ и исток. Пределот е претежно рамен, малку расцепкан, најголемата надморска височина околу 210–230 м во западниот дел на округот. Минимална надморска височина од 2–5 м во рамнината на долен Днестар. Има постапки на ерозија со низок интензитет.

Клима[уреди | уреди извор]

Умерена континентална клима со годишна просечна окружна температура + 10,5 +11 Ц. Јули просечна температура + 22 + 23 Ц, од јануари -4 Ц. Годишни врнежи 450-550 мм. Просечна брзина на ветерот 3-5 м\с.

Фауна[уреди | уреди извор]

Типична европска фауна, со присуство на такви цицачи како што се лисици, ежови, елени, дива свињи, творови, диви мачки, ласици и други. Од птиците: еребици, врани, орли, чворци, ластовички и многу повеќе.

Реки[уреди | уреди извор]

Реонот Штефан Вода се наоѓа во сливот на реката Днестар, кој го преминува округот во североисточниот дел на реонот. Притоките на Днестар тука се обично кратки. Областа има бројни вештачки езера.

Административни единица[уреди | уреди извор]

 • Населени места: 26
  • Административен центар: Штефан Вода
   • Градови: Штефан Вода
    • Села: 3
     • Комуни: 22

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „Results of Population and Housing Census in the Republic of Moldova in 2014“. Национално статистичко биро на Република Молдавија. 2017. Посетено на 6 јули 2021.