Белци

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Белци
Bălți
Skyline of Белци
Местоположба на општина Белци.
Местоположба на општина Белци.
Координати: 47°46′ СГШ 27°55′ ИГД / 
Држава  Молдавија
Општина Белци
Комуни Садовое, Елизавета
Основан 1421
Градски права 1818
Управа
 • Вид Општински совет
 • Градоначалник Василиј Панчук, од 2001
Површина
 • Градска 78 км2
 • Градска 55 км2
Надм. вис. 59 м
Население (2011)
 • Градско 144.000
 • Густина 1.909,9/км2
 • Метро 148.900
Часовен појас EET (UTC+2)
 • Лете (DST) EEST (UTC+3)
Поштенски код MD-3100
Повик. бр. +373 231 X-XX-XX
Регистарски таблички BL XX 000
Мреж. место www.balti.md

Белци или Балци (романски: Bălți, руски: Бэлць, украински: Бєльці) е град во Молдавија. Според површина и економската важност, Белци е втор во Молдавија по главниот град Кишинев и трет по население по Кишинев и Тираспол. Белци е еден од петте општини во државата. Градот е важен индустриски, културен, комерцијален и транспортен центар за северот на државата. Белци се наоѓа на 127 километри северно од Кишинев.

Население[уреди | уреди извор]

  • Раѓања (2010): 1573 (10,6 на 1000)
  • Умирања (2010): 1447 (9,7 на 1000)
  • Природен прираст (2010): 126 (0,9 на 1000)

Етнички групи, 2004[1]:

етничка група број %
Молдавци 66,877 52.4 %
Украинци 30,288 23.7 %
Руси 24,526 19.2 %
Романци 2,258 1.8 %
Бугари 297 0.2 %
Гагаузи 243 0.2 %
други 2,889 2,3 %
без изјаснување 183 0.1 %

Збратимени градови[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Неважечки јазичен код. official ethnicity statistics

Надворешни врски[уреди | уреди извор]