Днестар

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Днестар
молдавски: Nistru, украински: Дністе́р; руски: Днестр
Рибница и реката Днестар
Карта на сливот на Днестар
Извор Украински Карпати
Утока Црно Море
Земји во сливот Украина, Молдавија
Должина 1362 км
Надм. вис. на изворот 1000 м
Прос. проток 310 m3/s м3/сек
Сливно подрачје 68627 км2 [1] км2

Днестар (молдавски: Nistru, украински: Дністе́р; руски: Днестр) е река во Источна Европа. Најпрвин тече низ Украина, а потоа и низ Молдавија (каде ја дели самопрогласената територија Приднестровие од остатокот на земјата), за конечно да се влие во Црното Море, повторно на украинска територија.

Етимологија[уреди | уреди извор]

Името на реката води потекло од староиранскиот збор Dānu nazdya („блиска река“). Значењето на зборот «река» во антиката доаѓало од праиндоевропскиот збор dānu (што значи „водотек“). Од таму доаѓа првиот слог од зборот — «Дн-». Грците го нарекувале Днестар, Тирас (грчки Τύρας; најверојатно поради градот Тираспол кој се наоѓа во Молдавија), Италијанците — Џенестера, старите Германи — Агалингус, Турците — Турлој. Во скито-сарматскиот јазик зборот dānu означувал вода, река (во современиот осетиски — «дон»).

Географија[уреди | уреди извор]

Днестар извира во Украина, близу градот Дрохобич, до границата со Полска и тече кон Црното Море. Нејзиниот тек претставува дел од границата помеѓу Украина и Молдавија, по што тече низ Молдавија во вкупна должина од 398 километри, одвојувајќи дел од територијата на Молдавија со Приднестровие. Подоцна повторно претставува дел од молдавско-украинската граница, потоа тече низ Украина до Црното Море, каде нејзиниот естуар го образува Днестарскиот лиман.

Долж долниот тек на Днестар, западниот брег е висок и ридест, додека источниот е низок и рамен. Реката претставува де факто крај на Евроазиската степа. Нејзини важни притоки се Реут и Бик.

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]