Сухуми

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Сухуми
Аҟәа, სოხუმი
Аква, Сохуми, Сухум
град
Sokhumi Collage.jpg
Амблем на Сухуми
Амблем
Грешка во Lua во Модул:Location_map, ред 502: Unable to find the specified location map definition. Neither "Модул:Location map/data/Апхазија" nor "Шаблон:Location map Апхазија" existsМестоположба во Грузија
Координати: 43°00′12″N 41°00′55″E / 43.00333° СГШ; 41.01528° ИГД / 43.00333; 41.01528
ЗемјаГрузија
Делумно признаена државаАпхазија[2]
НаселенVI век п.н.е.
Градски статус1848
Управа
 • ГрадоначалникАдгур Харазија
Површина
 • Вкупна27 км2 (10 ми2)
Најг. вис.&10000000000000140000000140 м
Најм. вис.&100000000000000050000005 м
Население (2011)
 • Вкупно62.914 [1]
Часовен појасMSK (UTC+4)
Пошт. бр.384900
Повик. бр.+7 840 22x-xx-xx
Рег. таб.ABH

Сухуми (апхаски: Аҟәа,; грузиски: სოხუმი, Сохуми; руски: Сухум(и)) — главен град на дефакто независната земја Апхазија, која највеќето земји ја сметаат за дел од Грузија, отцепена со војната во 1992-93 г. Во конфликтот, градот значајно настрадал и денес има нешто над 62.000 жители, што претставува половина од населението пред војната.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „п╫п╟я│п╣п╩п╣п╫п╦п╣ п╟п╠я┘п╟п╥п╦п╦“. Ethno-kavkaz.narod.ru. конс. 2016-06-26. 
  2. Државниот статус на Апхазија е спорен. Себеси се смета за независна држава, но признаена е само од неколку други земји. Грузиските власти и останатите земји во светот сметаат дека Апхазија дејуре е дел од Грузија. Во Грузија таа важи за автономна република, чија влада е во прогонство во Тбилиси.