Оланд

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Landskapet Åland Ahvenanmaan maakunta
Знаме на Оланд
Грб на Оланд
Локација
Официјален јазик шведски
Главен град Мариехамн
Координати на главниот град , 60°7′ СГШ,
19°54′ ИГД
Гувернер Петер Линдбек
Премиер Рожер Норлунд
Површина
— % вода
13,517 км²
89%
Население
— вкупно (2005)
Густина
26,711
17.5 ж/км²
Автономен статус
Од 1921
Валута Евро (EUR)
Временска зона UTC +2
Интернет домен .ax
Повик. бр. +358

Оланд (изворно: Åland) е островска група во Балтичкото Море. Оланд представува демилитаризиран автономен регион (до неодамна покраина) на Финска во кој официјален јазик е шведскиот. Оланд е четириесетина километри одалечен од шведскиот брег, а представува дел од Финскиот архипелаг.

Автономија[уреди | уреди извор]

Друштвото на Народите (денес ОН) во 1921 година налага да му се даде автономност на островот Оланд. Освен тоа наведено е дека Оланд мора да биде комплетно демилитаризиран и политички неутрален. Неговата aвтономност уште еднаш е потврдена при влегувањето на Финска во ЕУ, кога е наведена како услов за членство. Парламентот на Финска има донесено закон во 1920 за негова автономност, кој во 1951 и 1991 е дополнет и потврден.

Поврзано[уреди | уреди извор]