Северна Остроботнија

Координати: 65°N 026°E / 65° СГШ; 26° ИГД / 65; 26
Од Википедија — слободната енциклопедија
Северна Остроботнија
Pohjois-Pohjanmaan maakunta
Norra Österbottens landskap
Регион
Грб на Северна Остроботнија
Северна Остроботнија во рамките на Финска
Северна Остроботнија во рамките на Финска
Координати: 65°N 026°E / 65° СГШ; 26° ИГД / 65; 26
ЗемјаФинска
Историска покраинаОстроботнија
Површина
 • Вкупна37.149,23 км2 (1,434,340 ми2)
Население
 • Вкупно384.900
 • Густина0,10/км2 (0,27/ми2)
NUTS1A2
Regional songKymmenen Virran Maa
(„Земјо на десетте моќни потоци“)
Регионално животноласица
Регионална птицажерав
Регионална рибабелица
Регионален цветблатен лабрадорски чај
Регионален каменшкрилец
Мреж. местоpohjois-pohjanmaa.fi

Северна Остроботнија (фински: Pohjois-Pohjanmaa; шведски: Norra Österbotten) is a регон во Финска. Се граничи со регионите Лапонија, Каину, Северна Савонија, Средна Финска и Средна Остроботнија.

Општини[уреди | уреди извор]

Во Северна Остроботнија има 34 општини:

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]