Оулу

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај

Оулу е град и општина во регионот Северна Остроботнија во Финска. Тој е најнаселениот град во северна Финска и шести најнаселен град во државата. Зафаќа површина од 1,513.37 km2 и има население од 145,256.