Бјерке (Корсхолм)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Сателитска слика на островот Бјерке, Финска.

Бјеркеостров во Општина Корсхолм, Финска. Сместено е во областа Кваркен на Ботнискиот Залив. Главното населено место се вика Бјеркеби. Покрај главниот остров, областа на Бјерке вклучува 350 островчиња и неговата вкупна површина е 72 км2. Во 1973 година, територијата на Општина Бјеркеби била припоена кон Општина Корсхолм.

За време на шведското владеење над Финска, островот бил познат по тоа што бил послепревозна база во архипелагот на финската страна. Жителите на Бјерке ја превезувале поштата до островите Холмеарна, Шведска. За оваа (стратешка) служба добивале намалување на даноците и ослободување од воен рок.

Фериботите до регионалниот главен град Васа започнале во 1907 година, а во 1954 година била изградена патека до главниот остров на архипелагот, Реплот, кој бил поврзан со копното со автомобилски траект. Во 1997 година, Реплотскиот мост конечно го поврзал Бјерке со копното по пат.

63°20′N 21°20′E / 63.333° СГШ; 21.333° ИГД / 63.333; 21.333