Сан Марино (град)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Сан Марино
катело
Знаме на Сан МариноГрб на Сан Марино
Местоположба на градот Сан Марино на картата на Сан Марино
Местоположба на градот Сан Марино на картата на Сан Марино
Грешка во Lua во Модул:Location_map, ред 522: Unable to find the specified location map definition: "Module:Location map/data/Сан Марино" does not existМестоположба на градот Сан Марино на картата на Сан Марино
Координати: 43°56′4.56″N 12°26′50.28″E / 43.9346000° СГШ; 12.4473000° ИГД / 43.9346000; 12.4473000
Основање3 сепртември, 301 (традиционален датум)
Управа
 • КапитаноМарија Тереса Бекари (од 2009)
Површина
 • Вкупна7,09 км2 (274 ми2)
Надм. вис.&10000000000000749000000749 м
Население (31 октомври 2013)
 • Вкупно4,128
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC)
Поштенски кодRSM-47890

Градот Сан Марино е главниот град на Сан Марино. Градот има население од околу 4.493 жители. Градот се наоѓа на западните падини на планината Титано.

Географија[уреди | уреди извор]

Иако градот е главен град, бизнис центар во Сан Марино е Борго Маџоре. Сан Марино е трет најголем град во Сан марино после Догана и Борго Маџоре.

Јавна палата, салата.
Гуаита кула.

Туризам[уреди | уреди извор]

Градот е посетен од повеќе од 3 милиони луѓе годишно, и се развива како туристички центар. Од туристите, околу 85% се италијанци.

Главни знаменитости[уреди | уреди извор]

Сообраќај[уреди | уреди извор]

Градот е познат по долгите улици. Покрај тоа, градот е познат по тоа што во поголемиот дел од градот е забранет автомобилскиот сообраќај.

Пред Втората светска војна, во Сан Марино се изградила железничка линија до Римини. Тунелите и железничката станица сè уште постојат иако денес таа железничка линија не е функционална. До владата на Сан Марино имало неколку предлози за обновување на железничката линија, но без успех. Има редовна автобуска линија до Римини.

Спорт[уреди | уреди извор]

Градот Сан Марино има два фудбалски клуба: С.С. Мурата и С.П. Тре Пене.

Сестрински градови[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]