Сан Лео

Координати: 43°53′47″N 12°20′36″E / 43.89639° СГШ; 12.34333° ИГД / 43.89639; 12.34333
Од Википедија — слободната енциклопедија
San Leo
општина
Comune di San Leo
ЗемјаИталија
Површина
 • Вкупна53,3 км2 (206 ми2)
Надм. вис.&10000000000000589000000589 м
Население (31 December 2014)[1]
 • Вкупно2.972
 • Густина5,6/км2 (14/ми2)
ДемонимLeontini
Час. појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Пошт. бр.47865
Повик. бр.0541
Мреж. местоМатична страница
Сан Лео од С-СЗ
Тврдината (Рока) Сан Лео

Сан Лео ( ромањолски: San Lé ) е една од општините во провинцијата Римини во италијанскиот регион Емилија-Ромања, сместена е на околу 135 kiloметарs (84 ми) југоисточно од Болоња и околу 35 kiloметарs (22 ми) југозападно од Римини . Според проценката која што се направила во 2011 година, во населбата живееле 204 жители. Населбата се наоѓа на надморска височина од 605 м.

Географија[уреди | уреди извор]

Сан Лео граничи со повеќе италијански општини како што се: Мајоло, Монтекопиоло, Монте Гримано, Новафелтриа, Сасофелтрио, Ториана, Верукио, како и во независната држава Сан Марино, Аквавива, Киезануова и градот Сан Марино .

Сан Лео претставува локација на голема тврдина, сместена на надморска височина од 600 метарs (2,000 ст). Ко-катедралата Сан Лео е романескна црква.

Историја[уреди | уреди извор]

По референдумот кој што се одржал на 17 и 18 декември 2006 година, Сан Лео бил одвоен од провинцијата Пезаро и Урбино ( Марке ) за да се приклучи на Емилија-Ромања и провинцијата Римини на 15 август 2009 година

Збратимени градови[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. All demographics and other statistics: Italian statistical institute Istat.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Предлошка:Province of Rimini