Андерсон Луис де Абреу Оливеира

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Бразил Андерсон
Anderson 2013.jpg
Лични податоци
Роден на 13 април 1988 (1988-04-13) (30 г.)
Роден во Порто Алегре, Бразил
Висина &100000000000001760000001,76 м
Позиција Среден ред
Клупски податоци
Сегашен клуб Интернасионал Интернасионал
Број 8
Младинска кариера
Гремио Гремио
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
2004-2005 Гремио Гремио 19 (6)
2006-2007 Порто Порто 18 (2)
2007-2015 Манчестер Јунајтед Манчестер Јунајтед 105 (5)
2014Фјорентина Фјорентина 7 (0)
2015 Интернасионал Интернасионал 50 (1)
2017-Шаблон:Fb team Coritiba 50 (0)
Репрезентација
2007-2008 Бразил Бразил 8 (0)
  • Сениорските учества и голови се сметаат само за домашни натпревари
податоците се од 15 фебруари 2012.

† Учества (Голови).

‡ Учествата и головите за репрезентација се според податок од 15 фебруари 2012

Андерсон Луис де Абреу Оливеира (роден на 13 април 1988), најдобро познат само како Андерсон, е бразилски фудбалер, играч од средниот ред, кој во моментот настапува како позејмен играч на фудбалскиот клуб Кортиба од Интернасионал во бразилскиот фудбалски шампионат..[1]

  1. "Anderson". ManUtd.com. Архивирано од изворникот на 20 July 2011. конс. 5 May 2016.