Пријателски натпревар

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Пријателска)
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Слика од пријателски натпревар во фудбал.

Пријателски натпревар или Пријателска е спортски настан - во екипните спортови - за кои не се доделуваат бодови.[1]

Дефиниција[уреди | уреди извор]

Статистичките податоци за пријателскитe натпревар меѓу клубови (конечен резултат, присуство на играчи и резултати) немаат - обично - официјална вредност.[2] Ова се должи на фактот што екипите ги планираат пријателските натпревари во предсезонскиот период, односно пред официјално да почне сезоната, со цел да се подготоват за стартот на сезоната и да тренираат.[3][4]

За разлика од клубовите, пријателските натпревари на репрезентациите се поважни, бидејќи тие имаат поинтензивен распоред од клубовите.[5] За овие селекции, овие натпревари се користат за подготовка за меѓународни турнири.[6][7][8] Календарот обично ги опфаќа овие натпревари кога играчите се на одмор од својте клубови.[9]

Правила[уреди | уреди извор]

Поради неофицијалниот карактер, пријателскиот натпревар може да има различен правилник од другите натпревари.[10] Во фудбалот - на пример - дозволено е да се направат поголем број на замени на место вообичаено дозволените три.[11]

Исто така во фудбалот, календарот на ФИФА точно одредува кои датуми се наменети за меѓународни пријателски.

Индивидуални спортови[уреди | уреди извор]

Иако е типично за колективните спортови, пријателскиот натпревар е исто така присутен и во индивидуалните спортови каде што е познат под името "егзибиција": ова се случува, меѓу другите дисциплини, во бокс и други боречки спортови, потоа во тенис итн.

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. Regolamento FIPAV per le gare della stagione 2003-04 (in PDF)
 2. Luigi Panella (14 декември 2012). „La Fifa gela Messi: "Impossibile confermare il suo record".
 3. „OGGI IN CAMPO ANCHE INTER E JUVENTUS“. la Repubblica. 15 август 1987. стр. 18.
 4. „Amichevoli, da Inter-Cska Sofia a Milan-Chelsea ecco il programma delle big“. 12 јули 2016.
 5. „A септември primo raduno dell'Italia“. la Repubblica. 6 август 1987. стр. 19. Roma
 6. „Учесниците на СП победуваат на пријателски натпревари“. 5 јуни 2014.
 7. Modulo di richiesta amichevoli della FIGC (in PDF)
 8. „Кошарка, Кошаркарите со 10 пријателски натпревари ќе ја подигнуваат формата за ЕП“. Сител. 20 јули 2015.
 9. „Нашата фудбалска репрезентација ќе ја заврши сезоната против Иран и Азербејџан“. 23 мај 2016.
 10. „ФИФА ја поништи победата на Белгија над Луксембург“. 4 јуни 2014. Text "pubblisher:a1on.mk" ignored (help)
 11. F.I.G.C.A.I.A., уред. (17 април 2015). „Circolare n° 1 - Stagione sportiva 2004/2005“ (PDF). стр. 4. Посетено на 17 април 2015.