Прејди на содржината

Премиер лига на Англија 2008-2009

Од Википедија — слободната енциклопедија


Сезоната 2008-09 во Премиер Лигата беше седумнаесетта од нејзиното основање во 1992 година. Манчестер Јунајтед стана првак по единаесетти пат во претпоследниот викенд од сезоната, одбранувајќи ја нивната круна по освојувањето на нивната десетта титула во Премиер лигата на последниот ден од претходната сезона. Во кампања - чии распоред на мечеви беа објавени на 16 јуни 2008 година - почна во саботата 16 август 2008, а заврши на 24 мај 2009 година. Вкупно 20 тимови се натпреваруваа во лигата, кој се состои од 17 кои се натпреваруваа во претходната сезона и три промовирани од страна на Чемпионшип лигата.

Почнувајќи од оваа сезона, на клубовите им беше дозволено да именуваат по седум резерви на клупата наместо пет. Оваа сезона беше исто така различна во тоа дека не се одигра коло на Денот со кој доаѓа Новата Година, како што е обично традиционално. Тоа беше така затоа што се играше третиот куг од ФА Купот, кој пак традиционално се игра во првата сабота во јануари, кој во 2009 година падна во вообичаениот термин за лига натпревари на Нова Година. Септември виде како Манчестер Сити преземен од страна на Абу Даби јунајтед груп, трансформирајќи ги во една од светските најбогатите фудбалски клубови, го обезбеди потпишувањето на Робињо за британскиот рекорд од 32.500.000 £ само неколку секунди пред летниот трансферен прозорец во 2008 да биде затворен.

Првиот гол на сезоната беше постигна од страна на фудбалерот на Арсенал, Самир Насри против неодамна промовираниот Вест Бромвич Албион во четвртата минута од како играчите тргнаа од центарот, на првиот ден од отворањето на сезоната на 16 август. Гебриел Агбонлахор од Астон Вила го постигна првиот хет-трик во сезоната против Манчестер Сити, постигнувајќи три гола во рок од седум минути.

Манчестер Јунајтед ја обезбеди титулата во 2009 година во Премиер лигата со 0-0 нерешено против Арсенал на 16 мај 2009 година, нивна 11-та во Премиер лигата, а 18-та во лигата во целост, со што се изедначи со Ливерпул. Тоа е вторпат тие да ја овојуваат титулата во три последователни години, првпат беше кога триумфираа од 1999 до 2001 година. Вест Бромвич Албион беше првиот тим кој испадна во понизок ранг по поразот 2-0 дома од Ливерпул на 17 мај 2009. Тие им се придружија во Чемпионшип на Мидлзборо и ФК Њукасл Јунајтед кој испаднаа во последниот ден од сезоната по поразите на Боро од Вест Хем Јунајтед и на Њукасл од 1-0 пораз од Астон Вила. Тоа значеше дека Хал Сити и Сандерленд останаа и покрај домашните порази од Манчестер Јунајтед и Челси, соодветно. Фактот дека Хал Сити успеа да избегне испаѓање (заедно со Стоук Сити - кој останаа релативно удобно под луцидното извршување на обврските под водство на менаџерот Тони Пјулис), значеше дека тоа беше првпат од сезоната 2005-06, повеќе од еден промовиран клуб да го одржи својот статус во Премиер Лигата. Астон Вила, Евертон и Фулам обезбедија место во европските турнири за 2009-10 сезона преку нивните лигашки позиции.

Лигашка табела[уреди | уреди извор]

P W D L F A GD Pts
C 1 Манчестер Јунајтед 38 28 6 4 68 24 +44 90
CL 2 Ливерпул 38 25 11 2 77 27 +50 86
CL 3 Челси 38 25 8 5 68 24 +44 83
CL 4 Арсенал 38 20 12 6 68 37 +31 72
EL 5 Евертон 38 17 12 9 55 37 +18 63
EL 6 Астон Вила 38 17 11 10 54 48 +6 62
EL 7 Фулам 38 14 11 13 39 34 +5 53
  8 Тотенхем Хотспар 38 14 9 15 45 45 0 51
  9 Вест Хем Јунајтед 38 14 9 15 42 45 −3 51
  10 Манчестер Сити 38 15 5 18 58 50 +8 50
  11 Виган Атлетик 38 12 9 17 34 45 −11 45
  12 Стоук Сити 38 12 9 17 38 55 −17 45
  13 Болтон Вондерерс 38 11 8 19 41 53 −12 41
  14 Портсмут 38 10 11 17 38 57 −19 41
  15 Блекбурн Роверс 38 10 11 17 40 60 −20 41
  16 Сандерленд 38 9 9 20 34 54 −20 36
  17 Хал Сити 38 8 11 19 39 64 −25 35
R 18 Њукасл Јунајтед 38 7 13 18 40 59 −19 34
R 19 Мидлсбро 38 7 11 20 28 57 −29 32
R 20 Вест Бромвич Албион 38 8 8 22 36 67 −31 32

Екипа победник[уреди | уреди извор]

Шампион на Англија сезона 2008-2009
Манчестер јунајтед
Манчестер Јунајтед
18. титула