Светско клупско првенство во фудбал 2008

Од Википедија — слободната енциклопедија
Светско клупско првенство во фудбал 2008
FIFA Club World Cup Japan 2008
presented by Toyota
Toyota プレゼンツ
FIFAクラブワールドカップ ジャパン2008
Податоци за првенството
ЗемјаЈапонија Јапонија
Датум на одржување11-21 декември 2008
Екипи(од 6 конфедерации)
Стадиони(во 3 градови домаќини)
Финални резултати
Шампион Манчестер Јунајтед Манчестер Јунајтед
(1-ва титула)
Второ место ЛДУ Кито ЛДУ Кито
Трето место Гамба Осака Гамба Осака
Четврто местоПачука Пачука
Статистики на првенството
Број на натпревари8
Постигнати голови23 (2.88 по натпревар)
Гледачи355.515 (44.439 по натпревар)
ГолгетерАнглија Вејн Руни
(3 голови)
Најдобар играчАнглија Вејн Руни


Светското клупско првенство во фудбал во 2008 година (официјално ФИФА Светско клупско првенство Јапонија 2008, презентирано од Тојота поради спонзорски причини) било петтото Светско клупско првенство во фудбал, турнир на кој учествуваат клубовите шампиони од секоја од шесте континентални конфедерации на ФИФА.

Турнирот се одржал од 11 до 21 декември во Јапонија, во три града Токио, Јокохама и Тојота.

Победник на турнирот бил европскиот шампион Манчестер Јунајтед кој во финалето бил подобар со 1-0 од јужноамериканскиот шампион ЛДУ Кито, станувајќи првата англиска екипа која го освоила ова натпреварување.

Квалификувани екипи[уреди | уреди извор]

Екипа Конфедерација Квалификација
Полуфинале
Еквадор ЛДУ Кито ЛДУ Кито КОНМЕБОЛ Победник на Копа Либертадорес 2008
Англија Манчестер Јунајтед Манчестер Јунајтед УЕФА Победник на Лигата на шампионите 2007-2008
Четвртфинале
Јапонија Гамба Осака Гамба Осака АФК Победник на АФК Лига на шампиони 2008
Египет Ал Ахли Ал Ахли КАФ Победник на КАФ Лига на шампиони 2008
Мексико Пачука Пачука КОНКАКАФ Победник на КОНКАКАФ Куп на шампиони 2008
Плејоф за четвртфинале
Нов Зеланд Ваитакер Јунајтед Ваитакер Јунајтед ОФК Победник на ОФК Лига на шампиони 2007–2008
Австралија Аделаида Јунајтед Аделаида Јунајтед АФК* Финалист на АФК Лига на шампиони 2008*

* – Бидејќи Гамба Осака ја освои АФК Лигата на шампионите, улогата на домаќин на турнирот наместо на некоја јапонска екипа и припаднала на Аделаида Јунајтед како вицешапион во АФК Лигата на шампионите.

Стадиони[уреди | уреди извор]

Токио, Јокохама и Тојота биле трите града чии стадиони служеле како домаќини за време на Светското клупско првенство во фудбал 2008.

Јокохама Токио Тојота
Интернационален стадион во Јокохама Национален стадион Стадион Тојота
35°30′36.16″N 139°36′22.49″E / 35.5100444° СГШ; 139.6062472° ИГД / 35.5100444; 139.6062472 (International Stadium Yokohama) 35°40′41.00″N 139°42′53.00″E / 35.6780556° СГШ; 139.7147222° ИГД / 35.6780556; 139.7147222 (National Olympic Stadium) 35°05′04.02″N 137°10′14.02″E / 35.0844500° СГШ; 137.1705611° ИГД / 35.0844500; 137.1705611 (Toyota Stadium)
Капацитет: 72,327 Капацитет: 57,363 Капацитет: 45,000
Светско клупско првенство во фудбал 2008 (Јапонија)

Судии[уреди | уреди извор]

Конфедеација Судија Помошници судии
АФК Узбекистан Равшан Ирматов Узбекистан Абдухамидуло Расулов
Киргистан Бахадир Кочкоров
Јапонија Јуичи Нишимура Јапонија Тору Сагара
Јужна Кореја Јеонг Хае-Санг
КАФ Алжир Мохамед Бенуза Египет Насер Садек Абдел Наби
Еритреја Анжесом Огбамариам
КОНКАКАФ Мексико Бенито Арчундиа Мексико Ектор Делгадило
Мексико Марвин Ривера
КОНМЕБОЛ Чиле Пабло Посо Чиле Патрисио Басуалто
Чиле Хулио Дијаз
ОФК Нов Зеланд Питер О'Лири Нов Зеланд Брент Бест
Соломони Метјо Таро
УЕФА Шпанија Алберто Ундијано Маленко Шпанија Фермин Мартинез
Шпанија Хуан Калос Јусте Хименес

Натпревари[уреди | уреди извор]

Жреб[уреди | уреди извор]

Плејоф Четвртфинале Полуфинале Финале
 11 декември – Токио                          
 Аделаида Јунајтед Аделаида Јунајтед  2   14 декември – Тојота        
 Ваитакер Јунајтед Ваитакер Јунајтед  1      Аделаида Јунајтед Аделаида Јунајтед  0
18 декември – Јокохама
   Гамба Осака Гамба Осака  1    
 Гамба Осака Гамба Осака  3
     Манчестер Јунајтед Манчестер Јунајтед  5  
21 декември – Јокохама
 Манчестер Јунајтед Манчестер Јунајтед  1
13 декември – Токио
   ЛДУ Кито ЛДУ Кито  0
 Ал Ахли Ал Ахли  2
17 декември – Токио
 Пачука Пачука (прод.)  4    
 Пачука Пачука  0
Fifth place Third place
     ЛДУ Кито ЛДУ Кито  2  
 Аделаида Јунајтед Аделаида Јунајтед  1  Гамба Осака Гамба Осака  1
 Ал Ахли Ал Ахли  0  Пачука Пачука  0
18 декември – Јокохама 21 декември – Јокохама

Сите времиња се според Јапонското време (UTC+9)

Плејоф за четвртфинале[уреди | уреди извор]

11 декември 2008
19:45
Аделаида Јунајтед 2–1 Ваитакер Јунајтед Ваитакер Јунајтед Национален стадион, Токио
Гледачи: 19,777
Судија: Мохамед Бенуза (Алжир Алжир)
Мален гол 39'
Дод гол 83'
Извештај Симан гол 34'

Четвртфинале[уреди | уреди извор]

13 декември 2008
13:45
Ал Ахли 2–4 (прод.) Пачука Пачука Национален стадион, Токио
Гледачи: 30,158
Судија: Равшан Ирматов (Узбекистан Убекистан)
Пинто гол 28' (а.г.)
Флавио гол 44'
Извештај Монтес гол 47'
Хименес гол 72'110'
Алварес гол 98'

14 декември 2008
19:30
Аделаида Јунајтед 0–1 Гамба Осака Гамба Осака Стадион Тојота, Тојота
Гледачи: 38,141
Судија: Пабло Позо (Чиле Чиле)
Извештај Ендо гол 23'

Полуфинале[уреди | уреди извор]

17 декември 2008
19:30
Пачука 0–2 ЛДУ Кито ЛДУ Кито Национален стадион, Токио
Гледачи: 33,366
Судија: Алберто Унидијано Маленко (Шпанија Шпанија)
Извештај Билер гол 4'
Болањос гол 26'

18 декември 2008
19:30
Гамба Осака 3–5 Манчестер Јунајтед Манчестер Јунајтед Интернационален стадион во Јокохама
Гледачи: 67,618
Судија: Бенито Арчундија (Мексико Мекско)
Јамазаки гол 74'
Ендо гол 85' (пен..)
Хашимото гол 90+1'
Извештај Видиќ гол 28'
Роналдо гол 45+1'
Руни гол 75'79'
Флечер гол 78'

Натпревар за петто место[уреди | уреди извор]

18 декември 2008
16:30
Ал Ахли 0–1 Аделаида Јунајтед Аделаида Јунајтед Интернационален стадион во Јокохама
Гледачи: 35,154
Судија: Питер О'Лири (Нов Зеланд Нов Зеланд)
Ивештај Кристијано гол 7'

Натпревар за трето место[уреди | уреди извор]

21 декември 2008
16:30
Пачука 0–1 Гамба Осака Гамба Осака Интернационален стадион во Јокохама
Гледачи: 62,619
Судија: Пабло Позо (Чиле Чиле)
Извештај Јамазаки гол 29'

Финале[уреди | уреди извор]

21 декември 2008
19:30
ЛДУ Кито 0–1 Манчестер Јунајтед Манчестер Јунајтед Интернационален стадион во Јокохама
Гледачи: 68,682
Судија: Равшан Ирматов (Узбекистан Убекистан)
Извештај Руни гол 73'

Екипа победник[уреди | уреди извор]

Манчестер Јунајтед
1. титула

Список на стрелци[уреди | уреди извор]

3 гола
2 гола
1 гол

1 гол, прод.
Авто голови

Резиме[уреди | уреди извор]

Конечен поредок[уреди | уреди извор]

Поз Екипа Конфедерација ОН П Н И ДГ ПГ ГР
1 Англија Манчестер Јунајтед УЕФА 2 2 0 0 6 3 +3
2 Еквадор ЛДУ Кито КОНМЕБОЛ 2 1 0 1 2 1 +1
3 Јапонија Гамба Осака АФК 3 2 0 1 5 5 0
4 Мексико Пачука КОНКАКАФ 3 1 0 2 4 5 −1
5 Австралија Аделаида Јунајтед АФК 3 2 0 1 3 2 +1
6 Египет Ал Ахли КАФ 2 0 0 2 2 5 −3
7 Нов Зеланд Ваитакер Јунајтед ОФК 1 0 0 1 1 2 −1

Награди[уреди | уреди извор]

Златна топка Среберна топка Бронзена топка
Англија Руни
(Манчестер Јунајтед)
Португалија Роналдо
(Манчестер Јунајтед)
Аргентина Мансо
(ЛДУ Кито)
Фер Плеј Австралија Аделаида Јунајтед Аделаида Јунајтед

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]