Равшан Ирматов

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Равшан Ирматов
Ravshan Irmatov.jpg
Роден 9 август 1977
Ташкент, Узбечка ССР, Советски Сојуз
Домашна
Години Лига Улога
2000– Узбечка лига фудбалски судија
Меѓународна
Години Лига Улога
2003– ФИФА фудбалски судија

Равшан Сајфидинович Ирматов (узбечки: Ravshan Sayfiddinovich Ermatov, Равшан Сайфиддинович Эрматов, руски: Равша́н Сайфидди́нович Ирма́тов; роден на 9 август 1977 во Ташкент) — узбечки фудбалски судија, кој суди во Узбечката лига од 2000 и е меѓународен судија од 2003 година. Заклучно со 2018, Ирматов го држи рекордот на најмногу судени натпревари на светските првенства во фудбал.[1]

Признанија[уреди | уреди извор]

Поединечни[уреди | уреди извор]

  • Узбечки судија на годината (10): 2006, 2007 2008, 2009, 2010, 2011, 2012, 2013, 2014 и 2015.
  • Азиски судија на годината (5): 2008, 2009, 2010, 2011 и 2014.
  • Светски судија на годината: 2015.

Други[уреди | уреди извор]

  • Орден „Ел Јурт Хурмати“: 2014.
  • Орден „За големи заслуги“ на Узбекистан: 2015.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Uzbekistan get behind World Cup's top referee“, Daily Nation, 6 јуни 2018. „Going into the tournament in Russia where at least two million Uzbek migrants live, Irmatov has officiated more World Cup matches than any other referee in history.“