Равшан Ирматов

Од Википедија — слободната енциклопедија
Равшан Ирматов
Роден 9 август 1977
Ташкент, Узбечка ССР, Советски Сојуз
Домашна
Години Лига Улога
2000– Узбечка лига фудбалски судија
Меѓународна
Години Лига Улога
2003– ФИФА фудбалски судија

Равшан Сајфидинович Ирматов (узбечки: Ravshan Sayfiddinovich Ermatov, Равшан Сайфиддинович Эрматов, руски: Равша́н Сайфидди́нович Ирма́тов; роден на 9 август 1977 во Ташкент) — узбечки фудбалски судија, кој суди во Узбечката лига од 2000 и е меѓународен судија од 2003 година. Заклучно со 2018, Ирматов го држи рекордот на најмногу судени натпревари на светските првенства во фудбал.[1]

Признанија[уреди | уреди извор]

Поединечни[уреди | уреди извор]

  • Узбечки судија на годината (10): 2006, 2007 2008, 2009, 2010, 2011, 2012, 2013, 2014 и 2015.
  • Азиски судија на годината (5): 2008, 2009, 2010, 2011 и 2014.
  • Светски судија на годината: 2015.

Други[уреди | уреди извор]

  • Орден „Ел Јурт Хурмати“: 2014.
  • Орден „За големи заслуги“ на Узбекистан: 2015.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Uzbekistan get behind World Cup's top referee“. Daily Nation. 6 јуни 2018. Going into the tournament in Russia where at least two million Uzbek migrants live, Irmatov has officiated more World Cup matches than any other referee in history. Не се допушта закосување или задебелување во: |publisher= (help)