Прејди на содржината

Јасухито Ендо

Од Википедија — слободната енциклопедија
Јапонија Јасухито Ендо
Лични податоци
Роден на 28 јануари 1980(1980-01-28)(44 г.)
Роден во Јапонија
Позиција Среден ред
Клупски податоци
Сегашен клуб Gamba Osaka
Број 7
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
1998 Yokohama Flügels
1999–2000 Kyoto Purple Sanga
2001– Gamba Osaka
Репрезентација
2002–2015 Јапонија Јапонија 152 (15)
*Настапи и голови само на првенствени натпревари

Јасухито Ендо (роден 28 јануари 1980) — јапонски фудбалер.

Репрезентативна кариера[уреди | уреди извор]

Јасухито Ендо бил член на јапонската репрезентација на Светското првенство 2006, 2010 и 2014.

Статистика[уреди | уреди извор]

Јапонија Јапонија
Сезона Настапи Голови
2002 1 0
2003 11 1
2004 16 2
2005 8 0
2006 8 0
2007 13 1
2008 16 3
2009 12 0
2010 15 2
2011 13 0
2012 11 1
2013 16 2
2014 8 2
2015 4 1
Вкупно 152 15

Надворешни врски[уреди | уреди извор]