Ацуши Јанагисава

Од Википедија — слободната енциклопедија
Јапонија Ацуши Јанагисава
Лични податоци
Роден на 27 мај 1977(1977-05-27)(46 г.)
Роден во Јапонија
Позиција Напад
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
1996–2003 Kashima Antlers
2003–2004 Сампдорија
2004–2005 Messina
2006–2007 Kashima Antlers
2008–2010 Kyoto Sanga FC
2011–2014 Vegalta Sendai
Репрезентација
1998–2006 Јапонија Јапонија 58 (17)
*Настапи и голови само на првенствени натпревари

Ацуши Јанагисава (роден 27 мај 1977) — јапонски фудбалер.

Репрезентативна кариера[уреди | уреди извор]

Ацуши Јанагисава бил член на јапонската репрезентација на Светското првенство 2002 и 2006.

Статистика[уреди | уреди извор]

Јапонија Јапонија
Сезона Настапи Голови
1998 2 0
1999 4 0
2000 10 4
2001 6 5
2002 9 0
2003 5 2
2004 8 2
2005 10 4
2006 4 0
Вкупно 58 17

Надворешни врски[уреди | уреди извор]