Прејди на содржината

Такаши Фукуниши

Од Википедија — слободната енциклопедија
Јапонија Такаши Фукуниши
Лични податоци
Роден на 1 септември 1976(1976-09-01)(47 г.)
Роден во Јапонија
Позиција Среден ред
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
1995–2006 Júbilo Iwata
2007 FC Tokyo
2008 Tokyo Verdy
Репрезентација
1999–2006 Јапонија Јапонија 64 (7)
*Настапи и голови само на првенствени натпревари

Такаши Фукуниши (роден 1 септември 1976) — јапонски фудбалер.

Репрезентативна кариера[уреди | уреди извор]

Такаши Фукуниши бил член на јапонската репрезентација на Светското првенство 2002 и 2006.

Статистика[уреди | уреди извор]

Јапонија Јапонија
Сезона Настапи Голови
1999 3 0
2000 0 0
2001 2 0
2002 10 0
2003 6 0
2004 18 5
2005 14 1
2006 11 1
Вкупно 64 7

Надворешни врски[уреди | уреди извор]