Хидетоши Наката

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Hidetoshi Nakata in Okinawa.jpg

Хидетоши Наката (на јапонски: 中 田 英 寿) (роден на 22 јануари 1977 година во Kofu, Јапонија) е поранешен јапонски фудбалер кој играл како играч од средниот ред во неколку европски клубови, и Бел Маре Хиратсука во својата татковина. Неговите настапи му донесоа репутација на еден од најдобрите јапонски играчи низ времето.

Наката во 2004 година бил единственото јапонско лице, избрано во ФИФА 100, во оценувањето на најдобрите 125 фудбалери кои живеат во историјата, и исто така беше и во 1997 и 1998 година гласаше за играч на годината во Азија.

Наката ја освоил Серија А во 2001 година со Рома а една година подоцна триумфирал и во Купот на Италија со Парма.