Шунсуке Накамура

Од Википедија — слободната енциклопедија
Јапонија Шунсуке Накамура
Лични податоци
Роден на 24 јуни 1978(1978-06-24)(45 г.)
Роден во Јапонија
Позиција Среден ред
Клупски податоци
Сегашен клуб Yokohama F. Marinos
Број 10
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
1997–2002 Yokohama F. Marinos
2002–2005 Reggina
2005–2009 Селтик
2009 Espanyol
2010– Yokohama F. Marinos
Репрезентација
2000–2010 Јапонија Јапонија 98 (24)
*Настапи и голови само на првенствени натпревари

Шунсуке Накамура (роден 24 јуни 1978) — јапонски фудбалер.

Репрезентативна кариера[уреди | уреди извор]

Шунсуке Накамура бил член на јапонската репрезентација на Светското првенство 2006 и 2010.

Статистика[уреди | уреди извор]

Јапонија Јапонија
Сезона Настапи Голови
2000 16 3
2001 1 0
2002 6 2
2003 8 4
2004 15 3
2005 11 2
2006 6 2
2007 10 4
2008 9 2
2009 11 2
2010 5 0
Вкупно 98 24

Надворешни врски[уреди | уреди извор]