Прејди на содржината

Јошито Окубо

Од Википедија — слободната енциклопедија
Јапонија Јошито Окубо
Лични податоци
Роден на 9 јуни 1982(1982-06-09)(42 г.)
Роден во Јапонија
Позиција Напад
Клупски податоци
Сегашен клуб Kawasaki Frontale
Број 13
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
2001–2006 Cerezo Osaka
2005–2006Мајорка
2007–2008 Vissel Kobe
2009 Волфсбург
2009–2012 Vissel Kobe
2013– Kawasaki Frontale
Репрезентација
2003–2014 Јапонија Јапонија 60 (6)
*Настапи и голови само на првенствени натпревари

Јошито Окубо (роден 9 јуни 1982) — јапонски фудбалер.

Репрезентативна кариера[уреди | уреди извор]

Јошито Окубо бил член на јапонската репрезентација на Светското првенство 2010 и 2014.

Статистика[уреди | уреди извор]

Јапонија Јапонија
Сезона Настапи Голови
2003 14 0
2004 3 0
2005 2 0
2006 0 0
2007 2 2
2008 12 3
2009 9 0
2010 11 0
2011 0 0
2012 1 0
2013 0 0
2014 6 1
Вкупно 60 6

Надворешни врски[уреди | уреди извор]