Такеши Окада

Од Википедија — слободната енциклопедија
Такеши Окада
Лични податоци
Полно име Такеши Окада
Роден на 25 август 1956(1956-08-25)(67 г.)
Роден во Осака, Јапонија
Висина &100000000000001750000001,75 м
Позиција Одбрана
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
1980–1990 Фурукава Електрик 189 (9)
Репрезентација
1980–1985 Јапонија 24 (1)
Тренер на екипи
1997–1998 Јапонија
1999–2001 Консадоле Сапоро
2003–2006 Јокохама Маринос
2007–2010 Јапонија
2012–2013 Ханчжоу Гринтаун
*Настапи и голови само на првенствени натпревари

Такеши Окада (роден на 25 август 1956 во Осака) — поранешен јапонски фудбалер кој бил тренер на репрезентацијата на Јапонија меѓу 2007 и 2010 година.

Тренерска кариера[уреди | уреди извор]

Тој бил тренер на Јапонија на Светското првенство 1998, а подоцна на клубовите Консадоле Сапоро (1999–2001) и Јокохама Маринос (2003–2006).

Тој повторно бил именуван за тренер на Јапонија во 2007 година, заменувајќи го Ивица Осим, кој доживеал мозочен удар. Неговото место во 2010 година го наследил Алберто Закерони.

Окада го привлекол светското внимание водејќи ја Јапонија до деветтото место на Светското првенство 2010. Тој бил пофален за претворањето на јапонскиот тим од млади, неискусни играчи во талентиран тим на млади фудбалери.[1]

Тој потпишал договор со кинескиот клуб Ханчжоу Гринтаун на 14 декември 2011 година.[2] Тој го продолжил својот договор на дополнителни две години на крајот на сезоната 2012. Сепак, тој поднел оставка на 5 ноември 2013 година.[3]

Статистика[уреди | уреди извор]

Јапонија Јапонија
Сезона Настапи Голови
1980 3 0
1981 5 0
1982 2 1
1983 7 0
1984 4 0
1985 3 0
Вкупно 24 1

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. BBC world cup report, summary on Japan's performance
  2. 冈田武史正式成为杭州绿城主帅 Архивирано на 2 февруари 2012 г.
  3. 杭州绿城官方宣布冈田武史明年不再担任球队主帅

Надворешни врски[уреди | уреди извор]