Јутака Акита

Од Википедија — слободната енциклопедија
Јапонија Јутака Акита
Лични податоци
Роден на 6 август 1970(1970-08-06)(53 г.)
Роден во Јапонија
Позиција Одбранбен играч
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
1993–2003 Kashima Antlers
2004–2006 Nagoya Grampus Eight
2007 Kyoto Sanga FC
Репрезентација
1995–2003 Јапонија Јапонија 44 (4)
*Настапи и голови само на првенствени натпревари

Јутака Акита (роден 6 август 1970) — јапонски фудбалер.

Репрезентативна кариера[уреди | уреди извор]

Јутака Акита бил член на јапонската репрезентација на Светското првенство 1998 и 2002.

Статистика[уреди | уреди извор]

Јапонија Јапонија
Сезона Настапи Голови
1995 2 1
1996 2 0
1997 16 2
1998 10 0
1999 7 0
2000 0 0
2001 0 0
2002 3 0
2003 4 1
Вкупно 44 4

Надворешни врски[уреди | уреди извор]