Џуничи Инамото

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Јапонија Џуничи Инамото
Junichi Inamoto - 2.jpg
Лични податоци
Роден на 18 септември 1979 (1979-09-18) (40 г.)
Роден во Јапонија
Позиција Среден ред
Клупски податоци
Сегашен клуб Hokkaido Consadole Sapporo
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
1997–2001 Gamba Osaka
2001–2002 Арсенал
2002–2004 Fulham
2004–2006 Вест Бромвич Албион
2004–2005Кардиф Сити
2006–2007 Галатасарај
2007–2009 Ајнтрахт Франкфурт
2009 Stade Rennais
2010–2014 Kawasaki Frontale
2015– Hokkaido Consadole Sapporo
Репрезентација
2000–2010 Јапонија Јапонија 82 (5)
  • Сениорските учества и голови се сметаат само за домашни натпревари.
† Учества (Голови).

Џуничи Инамото (роден 18 септември 1979) е јапонски фудбалер.

Репрезентативна кариера[уреди | уреди извор]

Џуничи Инамото бил член на јапонската репрезентација на Светското првенство 2002, 2006 и 2010.

Статистика[уреди | уреди извор]

Јапонија Јапонија
Сезона Настапи Голови
2000 14 0
2001 11 1
2002 10 2
2003 10 1
2004 6 0
2005 10 0
2006 4 0
2007 3 0
2008 2 0
2009 4 1
2010 8 0
Вкупно 82 5

Надворешни врски[уреди | уреди извор]