Даисуке Мацуи

Од Википедија — слободната енциклопедија
Јапонија Даисуке Мацуи
Лични податоци
Роден на 11 мај 1981(1981-05-11)(42 г.)
Роден во Јапонија
Позиција Среден ред
Клупски податоци
Сегашен клуб Júbilo Iwata
Број 22
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
2000–2004 Kyoto Purple Sanga
2004–2008 Ле Ман
2008–2009 Saint-Étienne
2009–2011 Grenoble
2010Том Томск
2011–2012 Dijon
2012–2013 Slavia Sofia
2013 Lechia Gdańsk
2014– Júbilo Iwata
Репрезентација
2003–2011 Јапонија Јапонија 31 (1)
*Настапи и голови само на првенствени натпревари

Даисуке Мацуи (роден 11 мај 1981) — јапонски фудбалер.

Репрезентативна кариера[уреди | уреди извор]

Даисуке Мацуи бил член на јапонската репрезентација на Светското првенство 2010.

Статистика[уреди | уреди извор]

Јапонија Јапонија
Сезона Настапи Голови
2003 1 0
2004 0 0
2005 3 1
2006 0 0
2007 2 0
2008 7 0
2009 8 0
2010 8 0
2011 2 0
Вкупно 31 1

Надворешни врски[уреди | уреди извор]