Јуто Нагатомо

Од Википедија — слободната енциклопедија
Јапонија Јуто Нагатомо
Лични податоци
Роден на 12 септември 1986(1986-09-12)(37 г.)
Роден во Јапонија
Позиција Одбранбен играч
Клупски податоци
Сегашен клуб Интер
Број 55
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
2008–2010 FC Tokyo
2010 Cesena
2011– Интер
Репрезентација
2008– Јапонија Јапонија 86 (3)
*Настапи и голови само на првенствени натпревари

Јуто Нагатомо (роден 12 септември 1986) — јапонски фудбалер.

Репрезентативна кариера[уреди | уреди извор]

Јуто Нагатомо бил член на јапонската репрезентација на Светското првенство 2010 и 2014.

Статистика[уреди | уреди извор]

Јапонија Јапонија
Сезона Настапи Голови
2008 7 1
2009 11 2
2010 16 0
2011 10 0
2012 10 0
2013 12 0
2014 10 0
2015 10 0
Вкупно 86 3

Надворешни врски[уреди | уреди извор]