Кенго Накамура

Од Википедија — слободната енциклопедија
Јапонија Кенго Накамура
Kengo Nakamura.jpg
Лични податоци
Роден на 31 октомври 1980 (1980-10-31) (42 г.)
Роден во Јапонија
Позиција Среден ред
Клупски податоци
Сегашен клуб Kawasaki Frontale
Број 14
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
2003– Kawasaki Frontale
Репрезентација
2006–2013 Јапонија Јапонија 68 (6)
  • Сениорските учества и голови се сметаат само за домашни натпревари.
† Учества (Голови).

Кенго Накамура (роден 31 октомври 1980) — јапонски фудбалер.

Репрезентативна кариера[уреди | уреди извор]

Кенго Накамура бил член на јапонската репрезентација на Светското првенство 2010.

Статистика[уреди | уреди извор]

Јапонија Јапонија
Сезона Настапи Голови
2006 3 1
2007 13 0
2008 13 2
2009 12 2
2010 11 0
2011 4 1
2012 7 0
2013 5 0
Вкупно 68 6

Надворешни врски[уреди | уреди извор]