Шинџи Оказаки

Од Википедија — слободната енциклопедија
Јапонија Шинџи Оказаки
Лични податоци
Роден на 16 април 1986(1986-04-16)(37 г.)
Роден во Јапонија
Позиција Напад
Клупски податоци
Сегашен клуб Лестер Сити Лестер Сити
Број 20
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
2009–2011 Шимицу С-Пулс Шимицу С-Пулс
2011–2013 Штутгарт Штутгарт
2013–2015 Мајнц Мајнц 05
2015– Лестер Сити Лестер Сити
Репрезентација
2008– Јапонија Јапонија 116 (50)
*Настапи и голови само на првенствени натпревари

Шинџи Оказаки (роден 16 април 1986) — јапонски фудбалер.

Репрезентативна кариера[уреди | уреди извор]

Шинџи Оказаки бил член на јапонската репрезентација на Светското првенство 2010 и 2014.

Статистика[уреди | уреди извор]

Јапонија Јапонија
Сезона Настапи Голови
2008 4 0
2009 16 15
2010 15 3
2011 14 8
2012 9 3
2013 14 7
2014 13 4
2015 13 7
Вкупно 98 47

Надворешни врски[уреди | уреди извор]