Јоичиро Какитани

Од Википедија — слободната енциклопедија
Јапонија Јоичиро Какитани
Лични податоци
Роден на 3 јануари 1990(1990-01-03)(34 г.)
Роден во Јапонија
Позиција Среден ред
Клупски податоци
Сегашен клуб Cerezo Osaka
Број 8
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
2006–2014 Cerezo Osaka
2009–2011Tokushima Vortis
2014–2015 Базел
2016– Cerezo Osaka
Репрезентација
2013–2014 Јапонија Јапонија 18 (5)
*Настапи и голови само на првенствени натпревари

Јоичиро Какитани (роден 3 јануари 1990) — јапонски фудбалер.

Репрезентативна кариера[уреди | уреди извор]

Јоичиро Какитани бил член на јапонската репрезентација на Светското првенство 2014.

Статистика[уреди | уреди извор]

Јапонија Јапонија
Сезона Настапи Голови
2013 9 4
2014 9 1
Вкупно 18 5

Надворешни врски[уреди | уреди извор]