Готоку Сакаи

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Јапонија Готоку Сакаи
Gotoku sakai.jpg
Лични податоци
Роден на 14 март 1991 (1991-03-14) (31 г.)
Роден во Јапонија
Позиција Одбранбен играч
Клупски податоци
Сегашен клуб Hamburg
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
2008–2011 Albirex Niigata
2012–2015 Штутгарт
2015– Hamburg
Репрезентација
2012– Јапонија Јапонија 25 (0)
  • Сениорските учества и голови се сметаат само за домашни натпревари.
† Учества (Голови).

Готоку Сакаи (роден 14 март 1991) — јапонски фудбалер.

Репрезентативна кариера[уреди | уреди извор]

Готоку Сакаи бил член на јапонската репрезентација на Светското првенство 2014.

Статистика[уреди | уреди извор]

Јапонија Јапонија
Сезона Настапи Голови
2012 2 0
2013 9 0
2014 7 0
2015 7 0
Вкупно 25 0

Надворешни врски[уреди | уреди извор]