Хотару Јамагучи

Од Википедија — слободната енциклопедија
Јапонија Хотару Јамагучи
Лични податоци
Роден на 6 октомври 1990(1990-10-06)(33 г.)
Роден во Јапонија
Позиција Среден ред
Клупски податоци
Сегашен клуб Cerezo Osaka
Број 41
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
2009–2015 Cerezo Osaka
2016 Хановер
2016– Cerezo Osaka
Репрезентација
2013– Јапонија Јапонија 24 (1)
*Настапи и голови само на првенствени натпревари

Хотару Јамагучи (роден 6 октомври 1990) — јапонски фудбалер.

Репрезентативна кариера[уреди | уреди извор]

Хотару Јамагучи бил член на јапонската репрезентација на Светското првенство 2014.

Статистика[уреди | уреди извор]

Јапонија Јапонија
Сезона Настапи Голови
2013 8 0
2014 7 0
2015 9 1
Вкупно 24 1

Надворешни врски[уреди | уреди извор]