Маја Јошида

Од Википедија — слободната енциклопедија
Маја Јошида
Лични податоци
Роден на 24 август 1988(1988-08-24)(35 г.)
Роден во Нагасаки, Јапонија
Држава Јапонија Јапонија
Висина &100000000000001890000001,89 м
Позиција Одбранбен играч
Клупски податоци
Сегашен клуб Саутхемптон Саутхемптон
Број 3
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
2007–2009 Нагоја Грампус Нагоја Грампус 71 (5)
2010–2012 ВВВ Венло ВВВ Венло 54 (5)
2012– Саутхемптон Саутхемптон 154 (6)
Репрезентација
2010– Јапонија Јапонија 100 (1)
*Настапи и голови само на првенствени натпревари

Маја Јошида (роден 24 август 1988) — јапонски фудбалер, играч од одбраната на Саутхемптон и на јапонската репрезентација.

Клупска кариера[уреди | уреди извор]

Во текот на карерата настапувал за три клуба Нагоја Грампус во Јапонија, ВВВ Венло во Холандија и Саутхемптон.

Репрезентативна кариера[уреди | уреди извор]

Маја Јошида бил член на јапонската репрезентација на Светското првенство 2014.

Статистика[уреди | уреди извор]

Јапонија Јапонија
Сезона Настапи Голови
2010 1 0
2011 12 2
2012 9 0
2013 15 0
2014 11 1
2015 13 3
Вкупно 61 6

Надворешни врски[уреди | уреди извор]