Јуја Осако

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Јуја Осако
Yuya Osako.jpg
Лични податоци
Роден на 18 мај 1990 (1990-05-18) (29 г.)
Роден во Кагошима, Јапонија
Држава Flag of Japan.svg Јапонија
Висина &100000000000001820000001,82 м
Позиција Напад
Клупски податоци
Сегашен клуб Вердер Бремен Вердер Бремен
Број 8
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
2009–2013 Кашима Антлерс Кашима Антлерс 139 (40)
2014 Минхен 1860 Минхен 1860 15 (6)
2014–2018 Келн Келн 108 (15)
2018– Вердер Бремен Вердер Бремен 6 (1)
Репрезентација
2013– Јапонија Јапонија 33 (8)
  • Сениорските учества и голови се сметаат само за домашни натпревари.
† Учества (Голови).

Јуја Осако (роден 18 мај 1990) е јапонски фудбалер, напаѓач на Вердер Бремен и на јапонската репрезентација.

Репрезентативна кариера[уреди | уреди извор]

Осако бил член на јапонската репрезентација на Светските првенства во 2014 и 2018.

Статистика[уреди | уреди извор]

Јапонија Јапонија
Сезона Настапи Голови
2013 6 3
2014 6 0
2015 3 0
Вкупно 15 3

Надворешни врски[уреди | уреди извор]