Шусаку Нишикава

Од Википедија — слободната енциклопедија
Јапонија Шусаку Нишикава
Лични податоци
Роден на 18 јуни 1986(1986-06-18)(37 г.)
Роден во Јапонија
Позиција Голман
Клупски податоци
Сегашен клуб Urawa Reds
Број 1
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
2005–2009 Oita Trinita
2010–2013 Sanfrecce Hiroshima
2014– Urawa Reds
Репрезентација
2009– Јапонија Јапонија 23 (0)
*Настапи и голови само на првенствени натпревари

Шусаку Нишикава (роден 18 јуни 1986) — јапонски фудбалер.

Репрезентативна кариера[уреди | уреди извор]

Шусаку Нишикава бил член на јапонската репрезентација на Светското првенство 2014.

Статистика[уреди | уреди извор]

Јапонија Јапонија
Сезона Настапи Голови
2009 1 0
2010 2 0
2011 4 0
2012 1 0
2013 4 0
2014 3 0
2015 8 0
Вкупно 23 0

Надворешни врски[уреди | уреди извор]