Еиџи Кавашима

Од Википедија — слободната енциклопедија
Јапонија Еиџи Кавашима
Лични податоци
Роден на 20 март 1983(1983-03-20)(40 г.)
Роден во Јапонија
Позиција Голман
Клупски податоци
Сегашен клуб Данди Јунајтед
Број 1
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
2001–2003 Omiya Ardija
2004–2006 Nagoya Grampus Eight
2007–2010 Kawasaki Frontale
2010–2012 Lierse
2012–2015 Standard Liège
2016– Данди Јунајтед
Репрезентација
2008– Јапонија Јапонија 71 (0)
*Настапи и голови само на првенствени натпревари

Еиџи Кавашима (роден 20 март 1983) — јапонски фудбалер.

Репрезентативна кариера[уреди | уреди извор]

Еиџи Кавашима бил член на јапонската репрезентација на Светското првенство 2010 и 2014.

Статистика[уреди | уреди извор]

Јапонија Јапонија
Сезона Настапи Голови
2008 1 0
2009 7 0
2010 8 0
2011 12 0
2012 11 0
2013 14 0
2014 11 0
2015 7 0
Вкупно 71 0

Надворешни врски[уреди | уреди извор]