Макото Хасебе

Од Википедија — слободната енциклопедија
Јапонија Макото Хасебе
Лични податоци
Роден на 18 јануари 1984(1984-01-18)(40 г.)
Роден во Јапонија
Позиција Среден ред
Клупски податоци
Сегашен клуб Ајнтрахт Франкфурт
Број 20
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
2002–2007 Urawa Reds
2008–2013 Волфсбург
2013–2014 Nürnberg
2014– Ајнтрахт Франкфурт
Репрезентација
2006– Јапонија Јапонија 95 (2)
*Настапи и голови само на првенствени натпревари

Макото Хасебе (роден 18 јануари 1984) — јапонски фудбалер.

Репрезентативна кариера[уреди | уреди извор]

Макото Хасебе бил член на јапонската репрезентација на Светското првенство 2010 и 2014.

Статистика[уреди | уреди извор]

Јапонија Јапонија
Сезона Настапи Голови
2006 6 0
2007 0 0
2008 10 0
2009 11 1
2010 10 0
2011 15 1
2012 11 0
2013 14 0
2014 6 0
2015 12 0
Вкупно 95 2

Надворешни врски[уреди | уреди извор]