Кеиџи Тамада

Од Википедија — слободната енциклопедија
Јапонија Кеиџи Тамада
Flickr - tpower1978 - KIRIN Challenge Cup (1).jpg
Лични податоци
Роден на 11 април 1980 (1980-04-11) (42 г.)
Роден во Јапонија
Позиција Напад
Клупски податоци
Сегашен клуб Cerezo Osaka
Број 20
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
1999–2005 Kashiwa Reysol
2006–2014 Nagoya Grampus
2015– Cerezo Osaka
Репрезентација
2004–2010 Јапонија Јапонија 72 (16)
  • Сениорските учества и голови се сметаат само за домашни натпревари.
† Учества (Голови).

Кеиџи Тамада (роден 11 април 1980) — јапонски фудбалер.

Репрезентативна кариера[уреди | уреди извор]

Кеиџи Тамада бил член на јапонската репрезентација на Светското првенство 2006 и 2010.

Статистика[уреди | уреди извор]

Јапонија Јапонија
Сезона Настапи Голови
2004 18 5
2005 16 2
2006 7 2
2007 0 0
2008 12 4
2009 10 1
2010 9 2
Вкупно 72 16

Надворешни врски[уреди | уреди извор]