Алесандро Сантос

Од Википедија — слободната енциклопедија
Јапонија Алесандро Сантос
Лични податоци
Роден на 20 јули 1977(1977-07-20)(46 г.)
Роден во Бразил
Позиција Среден ред
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
1997–2003 Shimizu S-Pulse
2004–2009 Urawa Reds
2007Red Bull Salzburg
2009–2012 Nagoya Grampus
2013 Tochigi SC
2014 FC Gifu
Репрезентација
2002–2006 Јапонија Јапонија 82 (7)
*Настапи и голови само на првенствени натпревари

Алесандро Сантос (роден 20 јули 1977) — јапонски фудбалер.

Репрезентативна кариера[уреди | уреди извор]

Алесандро Сантос бил член на јапонската репрезентација на Светското првенство 2002 и 2006.

Статистика[уреди | уреди извор]

Јапонија Јапонија
Сезона Настапи Голови
2002 9 1
2003 15 1
2004 22 2
2005 17 1
2006 19 2
Вкупно 82 7

Надворешни врски[уреди | уреди извор]