Терујуки Монива

Од Википедија — слободната енциклопедија
Јапонија Терујуки Монива
Лични податоци
Роден на 8 септември 1981(1981-09-08)(42 г.)
Роден во Јапонија
Позиција Одбранбен играч
Клупски податоци
Сегашен клуб Cerezo Osaka
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
1999–2001 Shonan Bellmare
2002–2009 FC Tokyo
2010–2013 Cerezo Osaka
2014 Bangkok Glass
2015– Cerezo Osaka
Репрезентација
2003–2006 Јапонија Јапонија 9 (1)
*Настапи и голови само на првенствени натпревари

Терујуки Монива (роден 8 септември 1981) — јапонски фудбалер.

Репрезентативна кариера[уреди | уреди извор]

Терујуки Монива бил член на јапонската репрезентација на Светското првенство 2006.

Статистика[уреди | уреди извор]

Јапонија Јапонија
Сезона Настапи Голови
2003 2 0
2004 1 0
2005 4 1
2006 2 0
Вкупно 9 1

Надворешни врски[уреди | уреди извор]