Прејди на содржината

Коџи Наката

Од Википедија — слободната енциклопедија
Коџи Наката
Лични податоци
Роден на 9 јули 1979(1979-07-09)(44 г.)
Роден во Отсу, Јапонија
Држава Јапонија
Висина &100000000000001820000001,82 м
Играчки податоци
Позиција Одбранa
Повлекување 2014
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
1998–2004 Кашима Антлерс Кашима Антлерс 144 (27)
2005–2006 Марсеј Олимпик Марсеј 9 (0)
2006–2008 Базел Базел 62 (3)
2008–2014 Кашима Антлерс Кашима Антлерс 122 (6)
Репрезентација
2000–2007 Јапонија Јапонија 57 (2)
  • Сениорските учества и голови се сметаат само за домашни натпревари.
† Учества (Голови).

Коџи Наката (роден 9 јули 1979) — поранешен јапонски фудбалер, играч од одбранaта.

Наката најголемиот дел од својата кариера го поминал во екипата на Кашима Антлерс во својата родна Јапонија, но исто така имал и искуство во Европа каде играл за францускиот Олимпик Марсеј и за швајцарскиот Базел.

Тој исто така бил репрезентативец на Јапонија, во периодот 2000-2007, забележувајќи вкупно 57 настапи и 2 гола за самураите. Својата земја ја претставувал на две Светски првенства во 2002 и 2006.

Титули[уреди | уреди извор]

Клупски[уреди | уреди извор]

Јапонија Кашима Антлерс[уреди | уреди извор]

Франција Олимпик Марсеј[уреди | уреди извор]

Швајцарија Базел[уреди | уреди извор]

Репрезентативни[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]