Прејди на содржината

Акинори Нишизава

Од Википедија — слободната енциклопедија
Јапонија Акинори Нишизава
Лични податоци
Роден на 18 јуни 1976(1976-06-18)(47 г.)
Роден во Јапонија
Позиција Напад
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
1995–2000 Cerezo Osaka
1995–1996Volendam
2001 Espanyol
2001 Cerezo Osaka
2001 Болтон Вондерерс
2002–2006 Cerezo Osaka
2007–2008 Shimizu S-Pulse
2009 Cerezo Osaka
Репрезентација
1997–2002 Јапонија Јапонија 29 (10)
*Настапи и голови само на првенствени натпревари

Акинори Нишизава (роден 18 јуни 1976) — јапонски фудбалер.

Репрезентативна кариера[уреди | уреди извор]

Акинори Нишизава бил член на јапонската репрезентација на Светското првенство 2002.

Статистика[уреди | уреди извор]

Јапонија Јапонија
Сезона Настапи Голови
1997 5 2
1998 0 0
1999 0 0
2000 11 6
2001 8 1
2002 5 1
Вкупно 29 10

Надворешни врски[уреди | уреди извор]