Цунејасу Мијамото

Од Википедија — слободната енциклопедија
Јапонија Цунејасу Мијамото
Лични податоци
Роден на 7 февруари 1977(1977-02-07)(47 г.)
Роден во Јапонија
Позиција Одбранбен играч
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
1995–2006 Gamba Osaka
2007–2008 Red Bull Salzburg
2009–2011 Vissel Kobe
Репрезентација
2000–2006 Јапонија Јапонија 71 (3)
*Настапи и голови само на првенствени натпревари

Цунејасу Мијамото (роден 7 февруари 1977) — јапонски фудбалер.

Репрезентативна кариера[уреди | уреди извор]

Цунејасу Мијамото бил член на јапонската репрезентација на Светското првенство 2002 и 2006.

Статистика[уреди | уреди извор]

Јапонија Јапонија
Сезона Настапи Голови
2000 2 0
2001 3 0
2002 11 0
2003 10 0
2004 19 2
2005 15 1
2006 11 0
Вкупно 71 3

Надворешни врски[уреди | уреди извор]